Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Jämesoole sõeluuring

Sõeluuringu eesmärgiks on avastada jämesoolevähk varasemas staadiumis või vähieelses seisundis, milleks on väikese või suure riskiga polüübid.Uuringus osalevad 60-69 aastased ravikindlustatud mehed ja naised iga 2 aasta tagant. Osalejatele saadetakse kutse perearsti vastuvõtule. Perearsti poole pöördudes saab inimene komplekti ja juhised väljaheitest peitvere testi tegemiseks. Kui test on positiivne, teavitatakse sellest patsienti ja ta peab pöörduma perearsti vastuvõtule, et saada saatekiri sõeluuringu koloskoopiale. Perearst annab ka retsepti soolepuhastuslahuse saamiseks koos kasutamise õpetusega. Koloskoopia teostatakse SA Pärnu Haigla endoskoopiaüksuses (Ristiku 1) II korrusel A- tiivas (kab.A217).

Saatekirja alusel võite ka ise registreerida end uuringule teile sobivaks ajaks telefonil 447 3586 kella 9.00-14.00.

Koloskoopia on jämesoole uuring, mis võimaldab arstil uurida soolt videokaameraga varustatud endoskoobi abil. Vajadusel võetakse biopsiaid ehk koeproove, mis saadetakse mikroskoopiliseks analüüsiks laboratooriumisse.

Et uuring õnnestuks, on väga oluline soole uuringuks ettevalmistamine. 1 nädal enne uuringut on oluline, et te sööksite madala kiudainesisaldusega toitu. Näiteks sobivad keedetud valge kala, keedetud kana, munad, sai, juust, küpsised, kartul. Vältida seemneid sisaldavaid toiduaineid.

24 tundi enne uuringut ei või süüa!  Juua võib vaid läbipaistvaid vedelikke.

Endoskoopiakabineti õde nõustab teid uuringueelselt telefoni teel.

Uuring teostatakse vajadusel veenisisese tugevatoimelise ja lõõgastava ravimiga, kuid siis on sellel päeval keelatud autot juhtida ja patsiendil on soovitav tulla uuringule saatjaga.

Patsient, kellelt on soolest võetud koeproovid, kutsutakse tagasi haigla eriarsti vastuvõtule edasiseks käsitlemiseks.

Perearst nõustab patsienti kogu sõeluuringu protsessi vältel ja vastab tekkinud küsimustele.

Täpsem info sõeluuringu kohta: Pilt on eemaldatud.Jämesoolevähi sõeluuring

Koostatud/Ajakohastatud 18.08.2021