NIPTIFY - sünnieelne kromosoomuuring

Kõige kaasaegsem kromosoomhaiguste sõeluuring nüüd ka Pärnu Haiglas

NB! Eriolukorra ajal kehtestatakse Eesti Haigekassa toel esmaseks sünnieelseks kromosoomihaiguste sõeltestiks loote rakuvaba DNA testimine, kasutades Eestis välja töötatud NIPT platvormi NIPTIFY. Raviasutused korraldavad testi suunamise juhised asutusepõhiselt. Tagatud peab olema patsientide nõustamine testi olemusest, vastamise viisist ja tulemuste selgitamisest.

Pärnu Haiglas on lapseootel naisele kättesaadav kõige kaasaegsem kromosoomhaiguste sõeluuring - Eesti teadlaste loodud NIPT (non-invasive prenatal testing) testi nimega NIPTIFY.

Miks valida NIPTIFY?

Risk saada kromosoomhaigusega laps suureneb oluliselt ema vanusega. Kui näiteks 20-aastasel naisel on risk sünnitada Downi sündroomiga laps 1:2500, siis 37-aastasel on risk 1:100 ehk 1%. 40-aastasel naisel on risk juba 2% ning 45-aastasel 5% ja enam. Eestis on riiklik sünnieelne sõeluuring väga kõrgel tasemel, kuid sellest hoolimata sünnib Eestis umbes viis Downi sündroomiga last aastas. Enamus Downi sündroomiga lastest sünnib just noortele emadele, kellel sõeluuringud ei ole haigust tuvastanud.

NIPTIFY test tuvastab ligi 100% täpsusega nelja peamise kromosoomhaiguse esinemise riski lootel juba raseduse varases järgus, alates 10. rasedusnädalast:

  • Downi sündroom (21. kromosoomi trisoomia)
  • Edwardsi sündroom (18. kromosoomi trisoomia)
  • Patau sündroom (13. kromosoomi trisoomia)
  • Turneri sündroom (X kromosoomi monosoomia)

Soovi korral määratakse ka loote sugu.

Soovitame NIPTIFY testi

  • kõikidele lapseootel peredele, kes soovivad olla kindlad, et nende tulevasel lapsel ei esine kolme enamlevinud kromosoomhaigust.
  • OSCAR I trimestri sõeluuringu testi tulemuste kinnitamiseks 13. rasedusnädala paiku.
  • kui lootel on tuvastatud sõeluuringuga suurenenud risk kromosoomhaigustele. NIPTIFY testi suur täpsus võimaldab vältida mittevajalike invasiivsete protseduuride (amniotsentees, koorionibiopsia) läbiviimist.

Kuidas NIPTIFY toimib?

Kuna NIPTIFY analüüs põhineb naise vereproovil, on see lootele ja lapseootel naisele ohutu. Vereproovi analüüsitakse Tartu Täppismeditsiini laboris ning testi vastuse saab lapseootel naine arstilt või ämmaemandalt hiljemalt 10 tööpäeva jooksul.

Arstid toonitavad, et NIPT testi positiivne tulemus tuleb kinnitada invasiivse testiga. NIPT ei asenda ultraheli uuringuid, mis tuvastab võimalikke teisi loote väärarenguid.

Testi tegemiseks palun pöördu oma naistearsti või ämmaemanda poole.

NIPTIFY on tasuline meditsiiniteenus, mille eest tasutakse kliinikus.

Loe NIPTIFY ja testimise kohta lähemalt www.niptify.ee.

Kas olete rahul Taastusravi-ja heaolukeskuse teenustega?

Jah, väga rahul
Teenuseid võiks rohkem olla
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398