ERR: Ravile suunamise programmi on jõudnud üle 350 inimese

Et alkoholiprobleemidega autojuhte kainele rajale suunata, on Lääne ringkonnaprokuratuur ja Pärnu haigla psühhiaatriakliinik teinud alates 2017. aastast koostööd projekti "Kainem ja tervem Eesti" raames.

Selle aja jooksul on prokuratuur pakkunud neile autojuhtidele, kes on esmakordselt purjuspäi liiklusvahendi roolist tabatud, võimalust programmis osaleda. Seda võimalust pakutakse üksnes neile, kes oma sõltuvust tunnistavad ja on motiveeritud sellega tegelema.

"Eesmärk on ju see, et inimene ei istuks enam joobes peaga rooli, anda võimalus tal oma probleemiga tegeleda programmi raames, kus psühhiaatriaosakonnas ta saab vajalikku ravi ja nõustamist. Pärnu haigla andmetel on sellesse programmi jõudnud üle 350 inimese. Need kõik ei ole meie suunatud, aga ka meie oleme suure osa andnud. Meie kogemused on ka need, et kes on programmi läbinud, ei ole enam meie juurde tagasi sattunud," rääkis Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kristine Tamm.

Need, kes programmi läbivad, pääsevad kriminaalkaristusest ja see sunnib paljusid pingutama. Tamm lisas, et on neidki, kes seda ei suuda ja saavadki karistada.

Kui prokuratuur pakub programmis osalemise võimalust üksnes neile, kes soovivad sõltuvusest vabaneda, siis psühhiaatrikliinik teeb omakorda valiku.

"Osa nendest on alkoholitarvitamise häirega ehk on võimalik neile raviteenuseid osutama hakata. Osa nendest on ka need inimesed, kellel ei ole alkolholiga niivõrd haiguslikku probleemi, aga kellel võib-olla on probleem õiguskuulekuse ja hoiakutega seoses," selgitas Pärnu haigla psühhiaatriakliiniku juhataja Raine Pilli.

Psühhiaatriakliinikusse alkoholiprobleemiga tulnutest on 33 protsenti prokuratuuri suunatud, suur osa inimesi tuleb ise, tõenäoliselt pereliikmete või töökoha soovitusel. Aga ravile võib tulla igaüks ka väljaspool seda programmi, sest alkoholism on terviseprobleem ja ravi rahastab haigekassa.

"Alkoholisõltuvus ja alkoholi probleemne kasutamine tervikuna on igal juhul terviseprobleem ja kõik inimesed saavad arsti juurde pöörduda, esmajärjekorras loomulikult oma perearstile," ütles Pilli.

Euroopa sotsiaalfondi rahastatav projekt lõpeb selle aastaga.

Allikas: ERR

Uudist saab järele vaadata siit

Kas olete rahul Taastusravi-ja heaolukeskuse teenustega?

Jah, väga rahul
Teenuseid võiks rohkem olla
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398