Lõvid koguvad 100 liitrit verd

Lauri Habakukk, Pärnu Postimees, 17. jaanuar 2017, 

Eesti lõviklubid algatasid ülla ettevõtmise Lõviveri, mille eesmärk on koguda 29. aprilliks vähemalt 100 liitrit verd.

Esimest korda käis selle idee välja lõviklubide Pärnumaa regiooni juht ja siinse Strandi klubi liige Peeter Paisuots. "Kuna olen ise doonor, läheb see teema mulle korda," põhjendas Paisuots. "Oleme ju üleilmne heategevusorganisatsioon. Mis saaks olla parem kui elu andev heategu?"

Verekogus, mille poole lõviklubid püüdlevad, pole sugugi juhuslik: nende liikumine tähistab tänavu 100. aastapäeva.

Paisuots leiab, et vereloovutamine on kõige isetum heategu. "Annad verd, teadmata, kellele see läheb," arutles ta. "Kingid nagu tükikese iseendast ..."

Eesmärgiks seatud 100 liitri kogumisest vaat et olulisem on Paisuotsa sõnutsi juhtida ettevõtmisega üldsuse tähelepanu doonorluse vajalikkusele. "Me ei tea, millal meil endil läheb vaja kellegi teise verd eluspüsimiseks," lausus mees, kes on varem propageerinud vereloovutamist oma klubi liikmete hulgas.

Vabatahtlikele vereloovutamise propageerijatele annab nõu kohalik veretalitus, mille töötajad on käinud lõvisid veredoonorluse teemal harimas. "Piisas ühest telefonikõnest ja nad tulid kohe appi," kiitis Paisuots, kellel on veretalitusega häid kogemusi varasemastki. "Hea tundega verd andma minnes on kindel, et tuled sealt tagasi veel parema tujuga, sest Pärnu verekeskuse inimesed on äärmiselt toredad ja meeldivad."

Pärnu veretalituse kvaliteedijuhi Rahel Reimali sõnutsi aitab iga niisugune aktsioon nende tööle märkimisväärselt kaasa. "Ehk tuletab see paljudele, kes pole ammu verd loovutanud, meelde, et leidub niisugune võimalus head teha," lootis ta. "Oleme ääretult meelitatud ja rahul."

Reimal tõdes, et ehkki pärnumaalased on doonorina Eestis esirinnas, kimbutab verepuudus aeg-ajalt neidki.

Ühel kohalike lõviklubide ümarlaudadest, kus verekeskuse töötajad tegid doonorlusest ettekande, sai tõuke kasutada viimaseid võimalusi verd anda 65aastane Aino Värbu. Olles kuulnud, et doonoriks sobivad 18- kuni 65aastased inimesed, tõttas proua juba järgmisel päeval siinsesse Metsa tänava veretalitusse. "Sain vereandmisest meeliülendava emotsiooni, nagu oleksin võitnud miljoni," märkis Värbu. "Mõnus tunne südames kompenseeris tunnikese, mis vere loovutamiseks kulus."

Et Värbul täitub 1. aprillil 66 eluaastat, lubas ta pärast kahe kuu möödumist eelmisest korrast kasutada viimastki võimalust verd annetada.

Ehkki lõviklubid alustasid kampaaniat eile, levitasid nad oma ringkonnas ettevõtmise kohta teavet varemgi. Nii on jõudnud juba 16 inimest loovutada Lõvivere korras 7,2 liitrit verd.

Näitamaks, et heategija on võtnud tee verekeskusesse just kampaania korras, saab Eesti lõviklubide kodulehel täita ankeedi ja oma panusest märku anda.

Peale verekogumise on lõviklubid võtnud sihiks paigaldada Eestis juubeli puhul 100 pinki. Neist kuus seatakse üles Pärnus.

Eestis tegutseb 60 lõviklubi. Neis panustab heategevusse 1200 liiget.


Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398