November on Pärnu Haigla EMOs HIV testimise kuu

November on Pärnu Haigla EMOs HIV testimise kuu

30 aastat pärast HIV-epideemia algust ületab HIV-positiivsete arv maailmas 33 miljonit. Nendest umbes 60% ei tea, et nad on HIV-positiivsed. Ekspertide hinnangul võib Eestis olla ligikaudu 5000 inimest, kes ei tea, et nad on HI viirusega nakatunud. Inimesed, kes ei ole oma HIV nakatumisest teadlikud, on suurema tõenäosusega nakkuse allikaks. Ilma nende avastamise ja ravile suunamiseta ei ole võimalik pidurdada HIV-infektsiooni levikut. Võimalikult varajane HIV nakkuse avastamine võimaldab arstil kohe  alustada viiruse paljunemist pidurdava raviga, mis aitab säilitada head elukvaliteeti aastateks.

Pärnu Haigla EMO  testib novembri kuu jooksul HIV-i suhtes 19-65 aastaseid patsiente, kellele osutub vajalikuks vereanalüüsi tegemine. Testimise käigus otsitakse verest HIV-vastaseid antikehi, mida organism hakkab tootma, kui inimene on HI-viirusega nakatunud. Nakatumata inimesel selliseid antikehi ei ole.  Antikehade kindlaks tegemiseks verest peab nakatumisest möödas olema vähemalt 4-6 nädalat.

EMO-st  lahkudes antakse patsiendile kaasa patsiendikaart, kus on kirjas kõik tehtud analüüside ja uuringute vastused. Kui verest HIV antikehi ei leitud, mis näitaks nakatumist, siis on  tulemuseks märgitud „negatiivne“. Kui laborant saab positiivse tulemuse, siis ei tähelda see veel, et patsient on nakatunud. Analüüsi korratakse mitmeid kordi  erinevate testidega ja lõpliku tulemuse saamine võib võtta aega kuni nädal.  Sellisel juhul registreerib EMO arst inimese nakkuskabineti õe vastuvõtule, kes teavitab analüüsi vastuse.

HIV (human immunodeficiency virus) on viirus, mis kahjustab inimese organismi  võimet kaitsta end haiguste eest ning põhjustab kroonilist immuunpuudulikkuse  sündroomi AIDSi (acquiredmimmunodeficiency syndrome). Inimene muutub viiruse poolt immuunsüsteemile tekitatud kahjustuste tõttu vastuvõtlikuks mitmesugustele nakkushaigustele. Ka sellistele, mida tavaluiselt põetakse väga harva. Samuti võivad hakata arenema haruldased kasvajad. 

AIDS on HIV-nakkuse lõppfaas. AIDS ehk HIV-tõbi ei ole iseseisev haigus, vaid avaldub mitmesuguste harva esinevate nakkushaiguste ja/või pahaloomuliste kasvajatena. Kuigi HI-viirusega nakatumisest AIDSi kujunemiseni võib kuluda kümmekond või rohkemgi aastat, ei kao viirus organismist ning nõrgestab järk-järgult inimese immuunsüsteemi. Nakatunud inimese enesetunne võib pikka aega olla hea, kuid nakkusohtlik on ta kogu aeg.

Varakult avastatud nakkusele on võimalik tänapäeval hea ravi, mis tagab inimesele parema elukvaliteedi aastateks.

 

Kontaktinfo: Dr. Kadi Kenk, Pärnu Haigla infektsiooniarst, tel: 44 73 157 kadi.kenk@ph.ee

 

Lisainfo:

Margit Suhhostavets

Kommunikatsioonispetsialist

Sihtasutus Pärnu Haigla

Tel:    +372 447 3121

GSM: +372 506 5384

e-mail  margit.suhhostavets@ph.ee

www.ph.ee

Kas olete rahul Taastusravi-ja heaolukeskuse teenustega?

Jah, väga rahul
Teenuseid võiks rohkem olla
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398