Pärnu Postimees: Leinanõustaja Helar Peterson: Leinav inimene peab abi ise tahtma

Lähedase inimese kaotusega puutub varem või hiljem kokku meist igaüks. Mõni toibub sellest kiiremini, aga leidub neidki, kes leinaga kergesti toime ei ­tule. Eriti tundlik on see teema laste puhul, kes ei oska end nii osavalt väljendada. Üle kümne aasta abivajajatel raskeid aegu üle elada aidanud Pärnu Haigla leinanõustaja ja terapeut Helar Peterson märkis, et lein ei pruugi olla pelgalt lähedase kaotus.

Millised on suurimad probleemid leina puhul tervikuna?

Tervikuna on hästi suur probleem see, et inimesed jäävad kinni küsimustesse ja tunnetesse, mis ei vii neid edasi. Sageli on see küsimus: miks see juhtus? Miks minuga? Miks mu lähedasega?

Sageli pole siin vastust. Kui ma küsin seda juba kümnendat korda, siis ilmselgelt pole kedagi, kes annaks sellise vastuse, mida ma usuksin. See ei vii edasi. Miks-küsimuse kõrvale peaks tekkima “kuidas?”. Kuidas ma nüüd edasi lähen? Kuidas ma sellega kohanen?

Tänapäeval ei mõtesta ini­mesed enda jaoks lahti, mis on surm. Vanasti elati põlvkonniti koos, nähti, kui vanaema või vanavanaema või -isa jäi kõrval vanaks ja mis siis juhtus. Praegu on maailm üles ehitatud peamiselt võitmisele ja edule. Surma puhul ei ole võimalik võita.

Loe täispikka intervjuud Helar Petersoniga Pärnu Postimehest

 

Laura Siimenson

turunduse assistent

SA Pärnu Haigla

Ristiku 1, Pärnu 80010

www.ph.ee

Pärnu Haigla Taastusravi- ja heaolukeskuse Facebook ja Instagram

Pärnu Haigla Perekooli Facebook

Pärnu Haigla veretalituse Instagram

 

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398