Augustikuu-mädakuu

Foto: Axxess.comHAAVAHOOLDUS KODUS

(Infomaterjal pdf)

Augustikuud nimetatakse mädakuuks just seetõttu, et see on aasta kõige pehmem ehk mädam aeg. Kõik läheb kergesti halvaks, mädaneb ja laguneb. Mis väärib hävitamist, hävib nüüd hästi, mis väärib hoidmist, tuleb aga hästi hoida. (Ahto Kaasik „Aastasõõr“)

Haavad on nahka või limaskesta kogu ulatuses läbivad vigastused. Haava ohtlikkus sõltub asukohast, suurusest, sügavusest ja saastumisastmest. Kergemate, pindmiste haavade, marrastuste ja hõõrdumiste hooldamisega saadakse ise hakkama, kuid saastunud haavade (näiteks loomade hammustused) ja sügavate haavade puhul peaks pöörduma traumapunkti. Et aga haavad kipuvad „halvaks minema“ ja seda eriti suve lõpus, augustis, on oluline korralik haavahooldus.

 

Pindmised haavad

Marrastused jt. väikesed haavad.

Verd voolab vähe.

Puhastada voolava vedelikuga.

Pind jm võõrkehad eemaldada.

Desinfitseerida.

Verejooks peatada.

Siduda.

Armi tavaliselt ei teki.

Sügavad haavad

Õnnetuste tagajärjel.

Verejooks.

Mitte puhastada veega.

Võõrkeha eemaldab arst.

Desinfitseerida.

Verejooks peatada rõhksidemega.

Kuni 6 tunni vanused haavu õmmeldakse.

Tekib arm.

 

Haavade kiire ja tüsistusteta paranemine sõltub haavaravist. Haavaravivahendite kasutamine oleneb haavaliigist ja haavaravi etapist.

 

Haava puhastamine

Võimalusel pesta käed.

Loputada haav või pesta.

Kuivatada marliga tupsutades.

Haava ümbrus puhastada.

Vana side eemaldada pärikarva.

Siduda sobiva tugevusega.

 

Haava loputus – võõrkehade, kahjustatud koe, haavakatu ja mikroobide väljauhtmine haavast ning haavapõhja nähtavaks muutmine. Jaheda lahusega loputamine aitab peatada väiksemat verejooksu. Puhast haava ei pea desinfitseeriva ainega töötlema, piisab puhta veega loputamisest. „Musta“ haava puhul tuleks haava ja selle ümbrust loputada (voolava/keedetud veega, nõrga keedusoola lahusega või apteegist saadava füsioloogilise lahusega) või muu desinfitseeriva vedelikuga. Võib kasutada looduslikke vahendeid kas lahjendatud kujul tinktuuri või õlina (greipfruudiseemne ekstrakt, teepuu, taruvaik, saialill, astelpaju, punane päevakübar). Haava niiskusesisaldust hoiab haava loputamine igakordsel sidumisel, samuti haavageeli kasutamine.

 

Haava sidumine – sideme valikul tuleb arvestada haavaeritise hulka ja valida vastava imamisvõimega side. Võimalus kasutada antiseptikumidega kombineeritud haavasidemeid, mis sisaldavad antiseptikumina ioonilist hõbedat, see toimib haavas põletikuvastaselt kuni 7 päeva (vt ka alalõiku „Plaastrid“). Väheneb vajadus igapäevase sidumise järele. Haava traumeeritakse vähem, tänu millele kiireneb paranemine.

Vajaliku niiskuse loomiseks paranevas haavas sobivad haavageelid. Nad pehmendavad, aitavad vältida mikroobide sattumist nahapiirkonda ning vähendavad haava valulikkust ja põletikku kudedes. Paiksete antibiootikumide kasutamist peaks vältima. Nad on näidustatud vaid siis kui haavainfektsiooniga tõuseb palavik ja esineb ümbritseva koe põletik. Haava paranemine tekitab ebameeldivat kihelust. Sel juhul võib kasutada astelpaju, kummeli, saialille ja ka dekspantenooli sisaldavaid salve-kreeme mis muudavad naha pehmemaks ja elastsemaks kui ka kiirendavad naharakkude uuenemist. Sobivad ka antiseptilised naha hoolduskreemid (taruvaigu, mumioga).

Plaastrid – plaastri valikul lähtutakse haava suurusest, asukohast ja seisundist. Plaaster kinnitatakse kuivale ja puhtale nahale nii, et kogu haav oleks kaetud. Märjal/higisel või kreemitatud nahal ei kinnitu plaaster hästi. Tavalistel haavaplaastritel on keskel õrnast materjalist haavapadjake, mis enamasti on immutatud antiseptilise ainega. Eelistada tuleks plaastreid, mis ei kleepu haavale, sest plaastri eemaldamisel võib vigastada paranemisjärgus haava. Tuleb jälgida, et plaastri alla ei tekiks põletikku. Plaastrit kasutatakse vaid üks kord. Kui plaaster on nahalt lahti tulnud, siis pannakse haavale uus puhas plaaster.

 

Kaasaegsed haavaplaastrid loovad haavas soodsa niiskustaseme ja reguleerivad haava eksudatsiooni ning kaitsevad haava nii mehhaanilise trauma kui bakterite invasiooni eest. Samuti põhjustavad nad vahetamisel minimaalselt valulikkust ning kuna nende vahetus toimub harvem, siis on ka haava traumeerimine minimaalne.

 

Põletustele, villidele, lõikehaavadele ning marrastustele ja kriimustustele sobivad uudsed hüdrokolloidplaastrid, millel keskel olev osa kiirendab haava paranemist, leevendab valu ja takistab põletiku tekkimist. Hüdrokolloidmass vedeldub kokkupuutel haava eritisega ja moodustab valge geeli. Tavalist haavakoorikut ei teki. Tekkinud valge geel väldib plaastri kleepumist haavale ning loob soodsad tingimused haava paranemiseks. Plaaster eemaldub ise või vahetatakse seda teatud aja möödudes

 

Aerosoolplaastrid ehk haavaliim moodustab naha pinnale õhukese õhku läbilaskva veekindla kihi, mis kaitseb nahka vee ja mustuse eest.

 

Haavaga kaasnevad nähud

Turse

Verevalum

Punetus ja kuumatunne

Valu

Eritis või verejooks

Palavik üle 37,5 °C

Haava lagunemine vaatamata õmblustele

 

Kuidas käituda haavaõmblustega kodus?

Haav peab olema puhas, kuiv ja seotud

Mitte märjaks teha

Sidet vahetada vajadusel või vastavalt arsti korraldustele

Valuvaigisti vajadusel

Saun ja vann keelatud

 

Õmbluste eemaldamise järgselt

24h hiljem võib plaastri ära võtta

Esialgu haava mitte märjaks teha

Haav võib vaid näida paranenuna, seepärast hoida puhta ja kuivana

On normaalne, et haav on punane ja naha pinnast kõrgem

Vajadusel võtta ühendust arstiga

 

VIITED

  1. „Hooldus erinevate haiguste korral ja ravimiõpetuse alused“ Tallinn 2011
  2. Dr Ruth Rudissaar „Haavahooldus“
  3. Haavahooldus – e-ope.ee
  4. Merle Kiloman „Haavahooldus“

Koostaja: Sisehaiguste kliinik, taastusraviosakond, vanemõde Piret Lillemaa

Koostatud august 2014

 

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398