Detsember II-jõuluaeg ja liigsöömine - kuidas edasi?

Infolehe pdf

Pärast rikkaliku söögilaua taga veedetud jõuluaega ning aastavahetust on tekkinud raskustunne kõhus, loid olek ja üleüldine kehv enesetunne - need võivad olla liigsöömise tagajärgedeks. Kui tunnete ennast halvasti, et „lasite ennast jälle käest“ või et „ei suutnud ennast kontrollida“, olge enda vastu sõbralik ja liikuge uute mõtetega edasi kevadesse. Ärge plaanige oma liigsöömist kompenseerida sellega, et paar päeva ei söö üldse midagi. Kui kõht on väga tühi võib tekkida taas oht liigsöömisele. Lahendus on selles, kui sööte enda jaoks tavapäraseid toiduportsjoneid, kuid need võiksid olla veidi lahjemad söögid. Ärge unustage juua vett!

Tervisliku toitumise põhimõtted:

  • Sööge vastavalt vajadusele.
  • Tarbige organismile vajalikke toitaineid õiges vahekorras (10 - 15% valgud, 25 - 30% rasvad, 55 - 60% süsivesikud).
  • Sööge mitmekesiselt (aeg-ajalt tuleks toidusedel üle vaadata, et sarnastest toitudest ei jääks toitumine ühekülgseks).
  • Mõõdukalt võite süüa kõike, mis maitseb. Alljärgneval toidupüramiidi joonisel on näidatud õiged proportsioonid, milliseid toite tuleks süüa rohkem, milliseid vähem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leidke füüsilisi tegevusi, mida naudite. Teadvustage endale, et tervislik ei ole mitte ainult sport vaid ka lihtsalt liikumine. Juba mõõdukas kehaline aktiivsus mõjub tervisele hästi ning seda on kõigil võimalik oma igapäevatoimetustesse põimida. Üritage esialgu alustada kõndimisega 30 minutit päevas.

Uni on tervise jaoks sama oluline kui toitumine ning treening. Minge magama enne kella 23, et jõuaksite end välja puhata.

Kui tunnete, et vajate toetust ja soovite nõu pidada tervisliku toitumise ja meelepärase kehalise tegevuse leidmisel, siis olete oodatud toitumisnõustaja vastuvõtule. Nõustamisele on võimalik tulla neljapäeviti kell 9.00 – 12.00,  registreerudes eelnevalt  telefonil 44 73 339.

 

Kasutatud materjalid:

http://www.toitumine.ee/

http://tap.nutridata.ee/

 

Koostaja: Sisekliinik, polikliinilise osakonna vanemõde Ingrid Karu

Koostatud: Detsember 2014

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398