Oktoober-põieprobleemid

Ele Männik7 KÜSIMUST PÕIEPROBLEEMIDE VÄLJASELGITAMISEKS JA NÕUANDED PÕIEPROBLEEMIDE KORRA

(Infomaterjali pdf)


Uriinipidamatus ehk inkontinentsus   tähendab tahtmatut urineerimist ebasobivas kohas ja ebasobival hetkel. Uriinipidamatus on sage probleem nii vanemas eas inimestel kui mitmete haiguste ja traumade korral.

 

Normaalne urineerimine

Kuseteed viivad uriinina organismist välja jääkained koos liigse vedelikuga. Uriin moodustub neerudes (sõltumata joomisest 1-2 ml/min), põis mahutab tavaliselt 250-500 ml uriini. Normaalne urineerimine on tahtliku kontrolli all. Kui põide on kogunenud üks või kaks klaasitäit uriini, tekib vajadus urineerida. Normaalne urineerimissagedus on 4-7 (8) korda.

 

Küsimused põieprobleemide väljaselgitamiseks

  1. Kui tihti Te WC käite? Mitme tunni tagant käite ja miks? Kas käite ka öösel WC? 
  2. Urineerite vabalt või peate pingutama (kõvasti suruma, väikeste kogustega)? Kuidas te tunnete peale WC  (tahate varsti jälle minna)?
  3. Kas suudate uriini kinni pidada?
  4. Kuidas teile mõjub, kui köhite, aevastate või pingutate? Kas tuleb püksi: tilgad, pool uriini või kõik?
  5. Kui palju te vedelikku tarbite ja mida te joote?
  6. Kas Te võtate  mingeid põietablette ja millal?
  7. Kas Teid on kunagi kateteriseeritud (enesekateteriseerimine) ja miks? Kas on esinenud jääkuriini, uriin, mis jääb põide peale teadlikku urineerimist?

 

Uriinipidamatuse e inkontinentsuse liigid:

Pingutus- e stressinkontinents: uriini eritub füüsilise pingutuse, köhimise, aevastamise, naermise vm pingutuse korral Uriini eritumine esineb rohkem ja sagedamini päevasel ajal. Kõige sagedamini põhjustab seda vaagnapõhjalihaste nõrgenemine või menopaus ning sellist uriinipidamatuse vormi esineb kõige sagedamini sünnitanud naistel.

Sundinkontinents: tekib ootamatu ja tugev urineerimistung ning selle puhul võib põis enne WC-sse jõudmist täielikult tühjeneda. Esineb paljude haiguste korral: kusepõiepõletik, kasvajad, eesnäärme suurenemine (meestel), neuroloogilised haigused (SM, Parkinsoni tõbi, insult, dementsus).

Ülevooluinkontinents: Uriinieritus, mille põhjuseks on väljavoolu takistus või põie ülemäärane täitumine. Põis on täis ja nüüd sinna kogunev uriin voolab välja.

 

Jääkuriin: See on uriin, mis jääb põide peale teadlikku kusemist. Tavaliselt ei jää peale kusepõie tühjendamist uriini põide. Jääki määratakse vastava aparaadiga või kusepõie kateteriseerimisega. Jääkuriini norm: 5- 7 ml, üle 50 ml vajab ravi.

 

Segatüüpi inkontinentsus: esineb nii pingutus- kui sundinkontinentsusele iseloomulikku uriinivoolust.

Mida soovitada?

Mõned toidud ja joogid võivad ärritada põit- menüüst välja jätta või õhtul mitte tarbida:

  • kofeiin ja alkohol-  toimivad kui diureetikumid
  • teatud happelised puuviljad - apelsin, greip, sidrun ja laim - ja puuviljamahlad, vürtsikas toit, gaseeritud joogid, mais, suhkur, šokolaad, kohv, tee.

 

Oluline vedeliku tarbimine 1,5- 2 l päevas. Liiga vähene vedeliku tarbimine suurendab keha jääkainete kontsentratsiooni uriinis, see ärritab põit ja tekib sagedam urineerimisvajadus. Kontsentreeritud uriin on tumekollane tugeva lõhnaga. Ka liigne vedeliku tarbimine lühikese aja jooksul ajab sagedamini urineerima.

 

Eluviis: Teatud ravimid, ülekaal, suitsetamine ja füüsiline aktiivsus võivad kaudselt tekitada põie probleeme.

 

Põietreening: Urineerige kohe peale ärkamist. Pidage päevikut WC käimise kohta ja järk järgult suurendage ajavahet urineerimise vahel N: iga tunni tagant käisite WC, pikendate algul 15 min võrra ajavahet (kui 1:15 on saavutatud teatud aja jooksul, siis 1:30) ja nii edasi 2-4 tunnini. Kui tunnete tugevat vajadust tualetti minna, siis proovige seista või istuda ja uriini kinni hoida, nii treenite vaagnapõhjalihaseid.

 

Kuidas aidata?

 Pöörduge arsti või õde-spetsialisti vastuvõtule, kes annab nõu, õpetab probleemiga toimetulemist ja soovitab vastavaid võimlemisharjutusi ning abivahendeid

Inkontinentsuse nõustamine Pärnu Haiglas, Ristiku tn. 1, õe iseseisev vastuvõtt:

1x kuus N 13.00-16.00

tel. 44 73357

 

Viited:

Õenduse käsiraamat. (1997) Tallinn: Medicina

SM konverents 2014

http://www.kuivaks.ee/

www.parkinson.ee/artiklid/ej_2003sept_uriinipidamatus.pdf

 

Koostaja: Sisehaiguste kliinik, II siseosakond, vanemõde Ele Männik

Koostatud oktoober 2014

Millised Taastusravi-ja heaolukeskuse teenused teile meeldivad?

Treeningud saalis
Jõusaal
Basseini treeningud

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398