Budapesti instituudi näitus Pärnu Haigla galeriis

Üks linn. Esmapilgul vaid kivi ja inimesed. Kuid tulede ja varjude taga peituvad väikesed lood. Kahe fotokunstniku tööd kaotavad lõhed aastate vahel, sulatades ühte eilse ja tänase. Imre Kinszki (1901-1945) 20. saj alguses tehtud pildid ja Ottó Kaiseri (1953-) peaaegu sada aastat hiljem valminud fotod jutustavad samu lugusid. Nad hingavad ühes rütmis, imetledes kive sama palju kui inimesi. 

Imre Kinszki sündis 1901. aastal ja kasvas üles Budapestis, kus ta õppis arstiteadust ning avaldas filosoofilise ja poliitilise sisuga artikleid. 1920. aastal kehtestatud antisemiitliku seaduse tõttu, mis seadis piirangu juudi päritolu tudengite arvule ülikoolis, pidi Kinszki õpingud pooleli jätma. 1926. aastal sai ta abikaasalt enda kasutusse oma esimese fotoaparaadi, millest tekkis huvi mikrofotograafia vastu. 1930. aastal leiutas ta makrofotograafia jaoks mõeldud fotoaparaadi Kinsecta, mõõtudega 6x6 cm.  Kogu 1930. aastate vältel osales Kinszki paljudel rahvuslikel ja rahvusvahelistel näitustel ning oli prominentsete fotograafide László Moholy-Nagy’i, Brassaï ja Albert Renger-Patzschi korrespondent. Jäädes alati modernistliku fotograafia saadikuks, pildistas ta linnaelu ja eksperimenteeris uute liikuva pildi ja ööstseenide tehnoloogiatega. Vaatamata sellele, et Kinszki oli judaismist üle läinud kreekakatoliku usku, saadeti ta 1943. aastal sunnitööle. Kinszki suri 1945. aasta alguses, olles parasjagu sisse marssimas Sachsenhauseni koonduslaagrisse.

Ottó Kaiser on sündinud 1953. aastal Ungari väikelinnas Pápas. Pärast fotograafiaõpingute lõppu proovis ta erialasaladusi omandada suurte meistrite stuudiotes. Budapest Film Production Company juures töötas ta eesmärgiga õppida kasutama suunatud valgust ja valguse ning värvi mängu. Viimastel aastakümnetel on Kaiser töötanud fotoajakirjaniku, fototoimetaja ja peatoimetajana ning asutanud mitmeid kultuuri- ja professionaalse fotograafia ajakirju. Kaiser on avaldanud pea nelikümmend fotoalbumit. Ta on töötanud ja näitusi korraldanud viiekümnes riigis. Kaiseri olulisemad isikunäitused on toimunud Londonis, Stuttgartis, Belgradis, Kolozsváris (Cluj-Napoca), Újvidékis (Novi Sad), Firenzes, Ankaras, Ljubljanas, Varssavis, Montréalis ja Budapestis. 2009. aastal omistati Ottó Kaiserile Ungari Teenistusordeni Kuldrist.

 

Näituse periood: suvi 2019

Vaata ka videot näitusest Pärnu Haigla II korrsue galeriis ning tutvu ka kõigi näitustega Pärnu Haiglas 

 

Laura Siimenson

Turunduse assistent

SA Pärnu Haigla

Ristiku 1, Pärnu 80010

www.ph.ee

Pärnu Haigla Taastusravi- ja heaolukeskuse Facebook ja Instagram

Pärnu Haigla Perekooli Facebook

Pärnu Haigla veretalituse Instagram

Kas olete rahul Taastusravi-ja heaolukeskuse teenustega?

Jah, väga rahul
Teenuseid võiks rohkem olla
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398