Kirurg õppis maovähendust tegema ligi sajal lõikusel

Foto: Ilmar Saabas/ DelfiTuuli Jõesaar, 11.04.2013, Eesti Päevaleht

Pärnu haiglas pole 22 patsiendi maovähendus­operatsiooni käigus tek­kinud ainsatki tüsistust, kinnitab doktor Mart Niidu.

Doktor Mart Niidu, teie alustasite Pärnu haiglas bariaatrilisi lõikusi 2012. aastal?

Jah, lõikusi alustasime möödunud aasta novembris, ettevalmistusi 2011. aastal. Toetus on olnud nii haigla juhtkonna, Eesti bariaatrilise ja metaboolse kirurgia seltsi kui ka suuremate haiglate poolt.

Ja kuidas on läinud, kas ei ole esinenud patsientidel raskeid tüsistusi?

Ei ole ka kergeid tüsistusi. Üldse ei ole tüsistusi olnud.

Kuidas te maovähenduslõikuste alustamiseks valmistusite?

Olen läbinud spetsiifilised koolitused. Käisin Euroopa kirurgia instituudis kõhuõõne kirurgia koolitusel, mis sarnab Ida-Viru haigla kohta mainitud koolitusega, see on kolme-neljapäevane koolitus eluskudede opereerimisega. Siis veel samalaadne koolitus Rootsis Göteborgis Sahlgrenska kliinikus, mis on bariaatriakirurgia juhtivaid koolituskeskusi Skandinaavias. Käisin lõikusi assisteerimas Leedus professor Almantas Maleckase juures, kes on kogu Baltikumi juhtiv bariaatriakirurg. Peale selle on olnud veel erinevaid koolitusi, näiteks rahvusvahelise bariaatriakirurgia seltsi kokkusaamised, kuhu kogunevad bariaatriakirurgid üle maailma ja kus räägitakse ravivõtetest, tüsistustest ja võimalustest, kuidas neid ära tunda ja ravida, ning üritatakse leida parimaid konsensuslikke võimalusi ülekaaluliste patsientide ravis. Lisaks Eesti-sisesed koolitused, bariaatriaseltsi määratud assisteerimiste hulk kogenud kirurgi käe all ja iseseisvad operatsioonid koos kogenud bariaatriakirurgiga (50 assisteerimist ja 30 iseseisvat operatsiooni kogenud kolleegi juhendamisel — T. J.). Olen käinud assisteerimas nii PERH-is, Ida-Tallinna keskhaiglas kui Tartu ülikooli kliinikumis.

Kokkuvõtvalt — te õppisite nende operatsioonide jaoks väga palju juurde. Ja ometi olite juba enne seda kogenud kirurg?

Lõpetasin residentuuri 2007. aastal. Aga see valdkond ongi selline, mis vajab väga nii operatsioonitehnika kui ka ülekaalulise inimese eripära põhjalikku õppimist. Ennast koolitama peab nii bariaatria meeskond raviasutuses kui ka muu personal. Hetkel on see osa Eestis veel väga suuresti meeskonna juhi ehk siis opereeriva kirurgi õlul.

Täispikk artikkel on saadaval meediaväljaandes Eesti Päevaleht

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398