Juhiseid ja soovitusi koroonaviiruse ennetamiseks

27.02 varahommikul (kell 01.58) leidis Eestis kinnitust esimene COVID-19 positiivne juht. Haige on isoleeritud ja tema kontaktsed on kaardistamisel. Sellest lähtuval peame oluliseks juhtida tähelepanu Terviseameti soovitustele koroonaviiruse ennetamiseks.

Terviseamet töötab koos Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ning Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskusega (ECDC), rahvusvaheliste partnerite ja valitsustega, et jälgida viiruse levikut ja tagada Eesti valmisolek inimeste tervise kaitseks ja nakkuse leviku tõkestamiseks.

 

Terviseameti soovitused neile, kes saabuvad Eestisse viiruse levikupiirkonnast:

Kui oled viibinud viiruse levikupiirkonnas (Hiinas ja Põhja-Itaalias, eriti Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmont piirkonnas, Iraanis, Jaapanis, Singapuris, Lõuna-Koreas) ja 14 päeva jooksul peale reisilt saabumist on sul tekkinud palavik, köha või hingamisraskused, tee järgmist:

1.Kontakteeru esmalt telefoni teel oma perearstiga või küsi nõu perearsti infoliinilt 1220 või kontakteeru kiirabiga numbril 112. Teavita arsti ja kiirabi oma hiljutisest riskipiirkonnas viibimisest ning Eestisse saabumisest. Sealt saad juhised, kuidas edasi käituda.

2.Viibi siseruumides ja väldi kontakte teiste inimestega.

3.Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti.

4.Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvart), mitte paljast kätt.

5.Kui jõuad tervishoiuasutusse, võidakse sulle anda mask. See on tervishoiutöötajate ja teiste inimeste kaitsmiseks.

Kui oled viibinud viiruse levikupiirkonnas (Hiinas ja Põhja-Itaalias, eriti Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmont piirkonnas, Iraanis, Jaapanis, Singapuris, Lõuna-Koreas) ja sul ei ole sümptomeid, tee järgmist:

1.Jälgi oma tervist 14 päeva jooksul ja palaviku, köha või hingamisraskuste tekkimise korral kontakteeru telefoni teel koheselt perearstiga.

2.Kui võimalik, püsi kodus (kasutades kodus töötamise võimalust), sama soovitus kehtib ka õpilastele.

3.Võimalusel väldi ühistransporti ja rahvarohkeid kohti.

Vajadusel kasutada toiduvarude täiendamiseks sõprade, perekonnaliikmete või toidukulleri abi.

 

Juhime tähelepanu asjaolule, et seni kuni haigussümptomid ei ole avaldunud (inkubatsiooniperioodil), on nakkuse edasi kandumise risk madal. Samuti ei saa inkubatsiooniperioodil inimest COVID-19 suhtes testida, sest labori tulemused on tõenäoliselt negatiivsed. Alles haigussümptomite ilmnemisel saab arst otsustada, lähtudes reisianamneesist ja sümptomaatikast, kas laboratoorne testimine on vajalik. Tervetele, ilma sümptomiteta inimestele, testi ei tehta!

Haiguse kahtluse korral, palume esmajoones mitte pöörduda Pärnu Haigla EMOsse, vaid kõigepealt võtta ühendust telefoni teel perearstiga või perearsti nõuandetelefonil 1220, kes jagab järgnevad soovitused. Erakorralise meditsiiniabiosakonnas ei testita inimest COVID-19 suhtes, vaid kahtlusega patsient hospitaliseeritakse ja rakendatakse kõigi rangusega ettevaatusabinõusid.

Koroonaviiruse sümptomid on gripilaadsed: palavik 38°C, köha, hingamisraskused. Erilist tähelepanu tuleb neile sümptomitele pöörata siis, kui  eelnevalt (14 päeva jooksul) on haigestunu reisinudviiruse levikupiirkonnas või olnud vahetus kokkupuutes eelnevalt kinnitatud haigusjuhuga.

On võimalik, et ka Eestis tuvastatakse turismi ja rahvusvahelise reisimise tõttu üksikjuhte, kuid väga oluline on siinkohal võimalike juhtude kiire tuvastamine selleks, et rakendada tõhusaid kontrollmeetmeid, et haigus edasi ei leviks.

Kust küsida informatsiooni?

Küsimuste korral pöörduge terviseameti poole e-posti teel: kesk@terviseamet.ee

Tervist puudutavate küsimuste korral helista perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt).

Jälgi Terviseameti soovitusi viirushaiguste ennetamiseks!

 

Kätlin Muru

Turundusspetsialist

Tel 447 3122

e-mail katlin.muru@ph.ee

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398