Laupäeval, 12. mail on Rahvusvaheline õdede päev

Õendus on vana eriala, seda on praktiseeritud sama kaua kui inimesed on maa peal elanud. Erinev on ainult olnud õenduse praktiseerimise viis, olenevalt ühiskonnast ja sellest, kuidas vaadeldi ning mõisteti inimest ja haigust.

Ülemaailmset õdede päeva tähistatakse 12. mail, kuna sel päeval 1820.aastal on sündinud õenduse rajaja  Florence  Nightingale. Ta oli markantne naine, inglise ülemklassi daam, kellest sai esimene professionaalne õde läänemaailmas. Ta kasutas statistikat ja teaduslikke uurimusi, et demonstreerida puhtuse ja, tervise ja  hoolduse vajalikkust. Nightingale rajas esimese õdede kooli Inglismaal ja viis tervise ja hoolduse teemad poliitiliste reformide ja seadusandluseni.
Tänapäeva tervishoiumaastikul on õde, arsti kõrval ,muutunud oluliseks tervishoiuteenuse osutajaks ja vajalikuks meeskonnaliikmeks.

Õenduses lähtutakse terviklikust inimkäsitlusest st. vaadeldakse inimest kui tervikut- nii füüsilisest, psüühilisest, sotsiaalsest kui vaimsest dimensioonist. Õendusabi osutatakse erinevatel tervishoiu tasanditel ja ka täiesti iseseisva teenusena  (koduõendus- , koolitervishoiuteenus , osaliselt statsionaarne hooldusravi). Õdede töö on muutunud paljuski iseseisvamaks ning on  piiratud rahaliste ressursside  ja kiiresti  vananeva ühiskonna valguses aina tähtsam osa tervishoiusüsteemist.

Soovin kõigile Pärnu haigla õdedele jõudu ja vastupidamist ning  tänan neid tehtud töö eest meie elanikkonna tervise edendamisel ja parandamisel.


Margit Seppik
Pärnu Haigla õendusjuht

 

Eesti Õdede Liidu Pärnu piirkond tähistab käesoleval aastal rahvusvahelist õdede päeva 19. Mail kevadise väljasõiduga Rocca al Mare vabaõhumuuseumisse. Päeva lõpetab ühine lõunasöök Hüüru Veskis. Eesti Õdede Liit on arvukaim ja kõigi maakondade õdesid ühendav organisatsioon, kuhu kuulub üle 4000 liikme ehk rohkem kui pool Eesti õeskonnast. Eesti Õdede Liitu kuuluvad nii üldõed kui kõikide õenduserialade õed: terviseõdedest pereõed ja kooliõed, kliinilise eriala õed nagu näiteks lasteõed ja koduõed, intensiiviõed, hambaraviõed, vaimse tervise õed, õde-õpetajad ning ämmaemandad.

Tiina Sildver
Eesti Õdede Liidu Pärnu piirkonna juht

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398