Pärnu Haigla taastab järk järgult plaanilist ravitööd

Pärnu haigla pidi pandeemia tõttu tegevuse ümber korraldama ja plaanilist ravitööd piirati umbkaudu poole võrra. Terviseamet täpsustas 21. aprillil haiglatele antud juhiseid plaanilise ravi taasalustamiseks täna, siinse haigla plaanilise töö järkjärguline taastamine nõuab senisest rangemat nakkustõrjet

Kõiki haigeid tuleb hinnata COVID-19 riskide suhtes, testida, kasutada erikaitsevahendeid, kuna haiglal lasub peale plaanilise töö taastamise kohustus olla valmis koroonahaigete vastuvõtuks.  Praegugi viibib haiglas ravil tosin koroonaviiruse positiivset, neist üks intensiivravil. “Testime nüüd regulaarselt eesliinitöötajaid, rakendasime kiirtestid erijuhtumiteks, mil on eluliselt oluline kiiresti määrata haige nakkusohtlikkus. Samuti oleme laiendanud isikukaitsevahendite kasutamist haiglas, kehtestanud standardid, korraldanud täienduskoolitusi töötajatele, kehtestanud üldise maskikandmise kohustuse haigla üldkasutatavates ruumides,” loetles Pärnu haigla ravijuht Veiko Vahula uut olukorda. 

Ravijuhi sõnutsi on hangitud isikukaitsevahendeid, uusi ravimeid ja igat sorti meditisiiniseadmeid ja -tarvikuid võimaluste piires. “Palume mõista haiglatöö piiranguid ja keerukust pandeemia ajal ja palume vabandust ebamugavuste pärast. Samuti palume mõista, et plaaniliste haigete erikohtlemise tõttu ei ole võimalik plaanilist tööd taastada täis-, pigem kolmveerandmahus. Haigusjuhud lähevad paratamatult kallimaks ja järjekorrad ei pruugi nii kiiresti lüheneda, kui sooviks,” tõdes Vahula, lootes elanike arusaamisele. Vahula sõnul jäävad haiglad hoolimata kõigist püüdlustest kontrollida viiruse levikut haigete ja töötajate seas siiski nakkusohuks, sest seal on rohkem nakkusallikaid koos.

Sel nädalal on siinses haiglas järk-järgult alustatud plaaniliste statsionaarsete kirurgiliste ja günekoloogiliste operatsioonidega. Katsumus on tuleval nädalal päevakirurgia taasavamine statsionaarse kirurgia osakonna baasil. Ravijuhi jutu järgi on keeruline ka ambulatoorset tööd laiendada. Kui siiani oli tagatud ambulatoorne vastuvõtt vaid nendel juhtudel, kus abi edasilükkumine võis tingida patsiendi terviseseisundi märkimisväärse halvenemise ja mille üle otsustas raviarst kaugvastuvõtul, avatakse järgmisel nädalal senisest enam ambulatoorseid vastuvõtte kohapeal natuke leebematel tingimustel. Piiratud mahus saab end registratuuris kirja panna vastuvõttudele mais. Otsuse, kas patsienti on võimalik ravida kaugvastuvõtu teel või on vajalik haiglasse kohale tulla, teeb raviarst telefoni konsultatsioonil või televastuvõtul nagu siiani.

Haigetega, kellel on planeeritud vastuvõtud, võtab haigla ühendust, hindab nakkusriske ja lepib täpsemalt kokku edasise tegevuse. Vastuvõtule tulijal tuleb endiselt läbida haigla peaukse juures asuv kontrollpunkt, kus mõõdetakse kehatemperatuuri, palutakse  desintseerida käed ja antakse kaitsemask.  “Me ei aktsepteeri patsientide endi maske, palume kasutada haigla antavaid,” toonitas Vahula ja lisas, et uuendusena on kõigil saabujatel riiklikult nõutav täita ja allkirjastada tervisedeklaratsioon. Kuna haiglasse sisenemise protseduurid võtavad senisest märksa rohkem aega, võib ennustada, et ravila peakorpuse fuajees tekivad järjekorrad. Nii ei tohiks tohtrile saabumist jätta viimasele minutile. Haigla palub kõigil vastuvõtule tulijatel varuda veerand tundi lisaaega, et jõuda arstile kokkulepitud ajaks. Kuna ravila peab ooteruumides patsiente hoidma üksteisest kahe meetri kaugusel, ei ole soovitav ka liiga vara tulla. “Palume piirduda vaid ühe saatjaga ja sedagi vaid juhul, kui see on vältimatu,” märkis Vahula. Pärnu haigla valmistub tavapärasesse töörütmi naasma.

Pausid vastuvõttude vahel on tavapärasemast pikemad, sest iga visiidi järel toimub desinfektsioon kabineti neil pindadel ja esemetel, millega patsient kokku puutus. Pandeemia ajal pannakse proovile nii haiged, nende omaksed kui ka need, kes püüavad aidata. “Kõik see õnnestub paremini, kui abivajajad on koostööaltid, mõistvad ja isegi andestavad, kui kõik ei lähe täpselt nii, nagu planeeritud või nagu me kõik tahaks,” lausus Vahula.

 

Allikas: Pärnu Postimees (28.04.2020)

Kas külastate näituseid Pärnu Haiglas?

Jah, regulaarselt
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398