Pühapäeval, 05. mail tähistatakse Rahvusvahelist Ämmaemandate päeva.
Ettepanek rahvusvahelise ämmaemandate päeva tähistamiseks tehti 1987. aastal Hollandis Rahvusvahelise Ämmaemandate Konföderatsiooni konverentsil. Alates 5. mai 1991 on seda päeva tähistatud üle maailma 50 riigis. Globaalne teema aastateks 2010 – 2015 on "The world needs Midwives Today More Than Ever"

Pärnu haigla naiste-ja lastekliinikus töötab 25 ämmaemandat (2 on hetkel lapsehoolduspuhkusel), kelle jaoks ämmaemandaks olemine on elustiil. See omakorda tagab kõrge erialase professionaalsuse, inimliku ja südamliku suhtumise ning rahulolevad tulevased ja olemasolevad lapsevanemad ja lapsed.  

Ämmaemanda elukutse on eksisteerinud aegade algusest peale, kuid tema nimetus on muutunud erinevate ajaloojärkude korral. Üldiselt tuleb sõna ämmaemand ämmast - naise mehe emast - kes aitas lapsi ilmale tuua ning vastsel emal lapse eest hoolitseda.

Kui eelnevatel aegadel oli ämmamoori tööks vaid sünnituste vastuvõtmine, siis MTO lahtikirjutatud definitsioonis näeme, et tänapäeval on ämmaemanda tööpõld väga lai – alustades reproduktiivtervise edendamisega ning lõpetades sünnitusjärgse perioodiga.

Ämmaemanda mõiste latikirjutust on käsitletud WHO Euroopa regiooni õenduse ja ämmaemanduse haridusstrateegias, 2000, järgmiselt: “Ämmaemandad peavad olema suutelised juhendama, ravima ja nõustama naisi kogu raseduse ajal, sünnitamisel, ning sünnitusjärgsel perioodil; nad peavad olema suutelised sünnitust iseseisvalt vastu võtma ning hoolitsema vastsündinu eest.”

Traditsiooniliselt on Eesti Ämmaemandate Ühing korraldanud iga-aastaseid ämmaemandate päevi. Sel aastal toimuvad need 3. ja 4. mail Narva Jõesuus asuvas Meresuu SPA Hotellis. Selle aastase konverentsi teema on Ämmaemandustoimingud, kas alati põhjendatud?“ Sel konverentsil keskendutakse igapäevatöö toimingute analüüsimisele. Kuulatakse, mida arvavad nende tööst järeltulijad - tänased tudengid. Arutletakse, mismoodi võib naine näha neid töötamas sünnitusel. Käiakse koos läbi kogu sünnituse protsess, avastamaks kitsaskohti. Jagatakse näpunäiteid, kuidas ämmaemanda tööd rikastada ja heidetakse pilk tulevikku.


Ilusat Ämmaemandate päeva!


Kas külastate näituseid Pärnu Haiglas?

Jah, regulaarselt
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398