Tervishoiu Muuseumi näitus „Kuidas näidata inimest?”

03. aprillist – 31. maini 2012 on Pärnu haigla (Ristiku tn 1) I korruse aatriumis avatud Eesti Tervishoiu Muuseumi näitus „Kuidas näidata inimest?” Näitus annab ülevaate anatoomiliste õppevahendite ajaloost viimase 500 aasta jooksul.

Anatoomiat peetakse enesestmõistetavalt meditsiini aluseks. Anatoomia ajalugu on pikk ja kulgenud tihedas koostöös anatoomide, arstide  ja kunstnike vahel. Teaduse ajaloo  kontekstis võiks  tuua anatoomiast esile  ühe omaette huvipakkuva teema – anatoomia õpetamise ja õppimise.
Tänapäeva anatoomiaõppes on preparatsioon ehk töö laipmaterjaliga kombineeritud õppimisega atlase jooniste, mudelite, röntgenülesvõtete ja virtuaalsete anatoomiaprogrammide järgi.   
Kuidas õpiti aga antoomiat enne seda?

Käesoleva näituse eesmärk ongi anda ülevaade,  kuidas ja milliseid õppevahendeid kasutades on läbi aegade koolitatud arste ja õpetatud tundma inimese sisemust.

Anatoomilistele mudelitele esitatavad nõudmised on väga kõrged: nad peavad olema nii natuurilähedased kui võimalik, vastupidavad, kerged, mitte väga kallid, võimaluse korral käega katsutavad, osadeks lahtivõetavad ja jälle kokkupandavad. Nende valmistamiseks on kasutatud paljusid erinevaid materjale nagu vaha, puitu, tekstiili, kipsi, elevandiluud, papimassi ja plastmassi.  Samal ajal püüti leiutada ka erinevaid palsameerimis-  ning konserveerimismeetodeid naturaalsete elundite säilitamiseks.  Tänapäeval suhtutakse kõikidesse erinevatest materjalidest valmistatud mudelitesse aupaklikkusega, sest tegemist on oma ajastu meistriteostega.  

Näituse autorid:
Ülle Kask, Kärt Mikli, Kennet Roosipuu, Kalle Tikas Eesti Tervishoiu Muuseumist.

Toetajad:
Kultuuriministeerium
Kultuurkapital

Huvitavat näituseelamust soovides,

Eda Amur
SA Pärnu Haigla
Kommunikatsioonispetsialist
Tel. 447 3121

Ülle Kask
Eesti Tervishoiu Muuseum
Tel. 6 411 732

Millised Taastusravi-ja heaolukeskuse teenused teile meeldivad?

Treeningud saalis
Jõusaal
Basseini treeningud

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398