Tubakatoodetes kasutatavad lisandid

Allikas: Tervise Arengu Instituut

PITOC ehk Public Information Tobacco Control projekt on otseselt seotud tubakakontrolli ja suitsetamislevimuse ennetamisega Euroopas. Projekti laiem eesmärk on vähendada suitsetamisest põhjustatud haigusjuhtude ja surmade arvu toetades tubakatoodete reguleerimist.

Tubakatoodete koostisosade andmed, mida tootjad kasutavad, peavad olema tarbijatele hästi kättesaadavad. Seetõttu ongi PITOCi raames kokku pannud materjalid nendest lisanditest, mis on oma omaduste ja kasutatava koguse tõttu tervisele kõige ohtlikumad. Kui tarbijad on teadlikud tubakatoodete koostisosadest ja nende manipuleerimisest tööstuste poolt, siis saavad nad teha ka teadlikke valikuid – kas otsustada mitte kunagi suitsetamisega alustada või see lõpetada.

Lisandid on tootjate poolt teadlikult tubakatoodetesse lisatud ained, mille eesmärk on muuta toksilised tubakatooted ostjatele enam maitsvamaks ja vastuvõetavamaks.

Selliste koostisainete kasutamise eesmärk võib olla näiteks:

  • anda sigarettidele teatud kindel maitse
  • reguleerida sigarettide põlemist
  • säilitada tubaka niiskust ja vältida selle kuivamist.

PITOC projekt on valminud Hollandi riikliku rahvatervise ja keskkonna instituudi (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM)) ja Saksamaa vähiuuringute keskuse (Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ)) algatusel.

Selles osaleb kokku 17 partnerasutust Austriast, Belgiast, Bulgaariast, Saksamaalt, Taanist, Soomest, Prantsusmaalt, Maltalt, Hollandist, Norrast, Rumeeniast, Šveitsist, Türgist, Poolast ja Suurbritanniast. Eestist osaleb projektis Tervise Arengu Instituut.

Projekti rahastab Euroopa Komisjon.

Infomaterjal

Infomaterjalist leiab ülevaate sellest, miks tubakatööstus oma toodetes erinevaid lisandeid kasutab ning lähem info on antud 15 lisandi - näiteks glütserool, kakao, tselluloosikiud, sorbitool ja ammooniumühendid - kohta, mis on oma omaduste ja kasutatava koguse tõttu tervisele kõige ohtlikumad.

Tubakatoodetes kasutatavad lisandid

 

Uudise edastas:

Errit Kuldkepp

turundusspetsialist

SA Pärnu Haigla

Ristiku 1, Pärnu 80010

Tel. 4473122

errit.kuldkepp[at]ph.ee

Kas te olete veredoonor?

Jah
Ei
Ei, kuid plaanin hakata

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398