Võimalus liituda vereloome tüvirakkude doonorite registriga

Pärnu haigla veretalituses on kõigil pärnakatel võimalus liituda vereloome tüvirakkude doonorite registriga ja teha kingitus tundmatule patsiendile. Vereloome tüvirakkude doonor võib kõlada hirmutavalt, kuid tegelikult on tegemist lihtsa ja ohutu protseduuriga, mille tulemusena on võimalik kuni 70% tõenäosusega edukalt ravida leukeemiat e. verevähki ja teisi verehaigusi.

Vereloome tüvirakkude doonorite registriga võivad liituda kõik terved inimesed vanuses 18- 40 aastat.

Kui oled otsustanud registriga liituda, võid  Pärnu haigla veretalituses Metsa tn.1 anda vereproovi, mis saadetakse Tartusse ja analüüsitakse Tartu Ülikooli Kliinikumi Ühendlaboris koesobivuse antigeenide suhtes ning tulemused saadetakse säilitamiseks Soome Luuüdi Doonorite Registrisse. Kui registriga liitunu osutub kellelegi sobivaks, siis saab registri liikmest doonori kandidaat ning talt võetakse uus vereproov. Doonori kandidaadiks saamine ei tähenda veel doonoriks saamist. Reeglina valitakse ühe patsiendi jaoks mitu  doonori kandidaati ning nende seast selgitatakse patsiendile sobivaim. Kui doonori kandidaat  osutub sobivaks ja ta on jätkuvalt nõus annetuseks, toimub tüvirakkude annetamine.

Registri liige võib mistahes ajamomendil registri liikmelisusest ajutiselt või lõplikult loobuda. Kuna koesobivusanalüüside  teostamine on väga kallis, siis soovitame otsus teha peale hoolikat kaalutlemist.

Vabatahtlikud, kes on liitunud luuüdi doonorite registriga peavad valmis olema vereloome tüvirakkude annetuseks ükskõik millisele patsiendile, ükskõik millises riigis. Ei ole võimalik liituda registriga aitamaks ainult kindlat patsienti. Sinu donatsioon saab olla vaid kingitus tundmatule patsiendile.

Erinevate riikide registrid on liitunud ühtseks võrgustikuks. Tänaseks on selle võrgustikuga liitunud üle 100 luuüdi doonorite registri, kokku üle 18 miljoni vabatahtliku doonoriga.

Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Soome Punase Risti Verekeskuse Luuüdi Doonorite Registri koostöö tulemusel on võimalik Eesti elanikel liituda Soome Luuüdi Doonorite Registriga .

Nobeli preemia laureaat Edmond H. Fischer „Olen päris kindel et tänu embrüonaalsete tüvirakkude kasutamisele saab võimalikuks organite kasvatamine. Tüvirakkudest võib kasvatada terve südame või näiteks pankrease rakke, mis toodavad insuliini. Võib kasvatada ajurakke, mis võivad abiks olla Parkinsoni ja Alzheimeri tõve ravimisel jne. Embrüonaalsetest tüvirakkudest organite kasvatamine on veel kaunis kauge tulevik, kuid vereloome tüvirakkudega leukeemia ravimine on juba arstide igapäevatöö.“

Rohkem infor vereloome tüvirakkude doonorlusest saate www.kliinikum.ee/luuydi

Pärnu haigla Veretalituses, Metsa tn 1, saab liituda luuüdi doonorite registriga veretalituse vastuvõtu aegadel!

Kas külastate näituseid Pärnu Haiglas?

Jah, regulaarselt
Ei, kahjuks mitte

Kontakt

SA Pärnu Haigla
ph[at]ph.ee
Infotelefon 447 3301
Registratuur tel 447 3300
Erakorraline vastuvõtt tel 447 3393
Plaaniline vastuvõtt tel 447 3398