Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Katarakti operatsiooni võimalused

Katarakt ehk hallkae tähendab silmaläätse hägustumist. Katarakti operatsioon tähendab hägusa silmaläätse eemaldamist ja selle asendamist kunstläätsega, mis ei vanane.

Monofokaalne kunstlääts

Tervisekassa poolt ravikindlustatud patsientidel saame kasutada katarakti opereerides ainult monofokaalset kunstläätse. See lääts võimaldab näha hästi kindlale kaugusele ja ei korrigeeri astigmatismi (sageli esinev silma „optiline ebaühtlus“). Astigmatism võib põhjustada moonutusi ja nägemisteravuse langust.

Tavaliselt saavutame operatsioonijärgselt olukorra, kus nägemine on hea kaugele, kuid lähedale selgelt nägemiseks on vaja prille. Astigmatismi esinemise korral võib prilliklaase vaja minna ka kaugele vaatamiseks.

Tasulised operatsioonid

Tooriline kunstlääts

Korrigeerib astigmatismi. Muudelt omadustelt sarnane monofokaalse läätsega. Operatsioonijärgne tulemus sõltub kunstläätse täpsest asendist. Kunstläätse lõikusjärgse nihkumise korral võib olla vajalik läätse asendi korrigeerimine operatsioonitoas.

Multifokaalne kunstlääts

Multifokaalsel läätsel on spetsiaalne ehitus, mis tavaliselt võimaldab ilma prillideta hästi näha nii kaugele kui ka lähedale (u. 40 cm). See lääts ei korrigeeri astigmatismi ja osadel juhtudel on hiljem teatud tegevusteks siiski prille vaja kasutada. Täieliku prillidest sõltumatuse saavutab u. 80% patsientidest.

Multifokaalne lääts võib tekitada halosid valgusallikate ümber ja kontrastitaju langust. Kontrastitaju langus mõjutab nägemist rohkem hämaras ja kehva nähtavuse korral.  Seetõttu ei ole nende läätsede valik soovituslik näiteks kutselistele autojuhtidele.

Laiendatud fookussügavusega (EDOF) kunstlääts

Multifokaalse läätsega võrreldes:

  • Vähem halosid ja kontrastitaju langust
  • Väiksema kirja lugemiseks ja täpseks lähitööks on prillid üldjuhul vajalikud
     

Mõlemat silma opereerides on võimalik tekitada mini-monovisioon. Sellisel juhul saab jätta silmad optiliselt mõnevõrra erinevaks nii, et üks silm näeb paremini kaugele ja teine paremini lähedale. Kahe silma koostöös prillidest sõltuvus väheneb või kaob.

Multifokaalne tooriline kunstlääts

Lisaks multifokaalse läätse omadustele korrigeerib multifokaalne tooriline lääts ka astigmatismi. Operatsioonijärgne tulemus sõltub kunstläätse täpsest asendist. Kunstläätse lõikusjärgse nihkumise korral võib olla vajalik läätse asendi korrigeerimine operatsioonitoas.

Laiendatud fookussügavusega (EDOF) tooriline kunstlääts

Lisaks laiendatud fookussügavusega (EDOF) läätse omadustele korrigeerib ka astigmatismi. Operatsioonijärgne tulemus sõltub kunstläätse täpsest asendist. Kunstläätse lõikusjärgse nihkumise korral võib olla vajalik läätse asendi korrigeerimine operatsioonitoas.

Millest sõltub lõplik kunstläätse valik?

  • Patsiendi eelistus!
  • Silma anatoomia ja optika eripärad.
  • Rahalised võimalused.
  • Kaasuvate silmahaiguste korral nn. „premium“ tüüpi läätsesid tavaliselt ei kasutata.
     

laats

Koostatud/Ajakohastatud 05.01.2024