Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Mis on doonorlus?

Doonorlus on ladinakeelsest sõnast donare tuletatud mõiste, mis tähendab terve inimese (doonori) poolt oma eluskoe (vere) või organi vabatahtlikku loovutamist haigele (retsipiendile), kes seda vajab.

Donare (ld k) — annetamine, kingitus, heategevus.

Doonorlus on heategevus, mis ei nõua palju aega ega vaeva ning sellega saaksid hakkama paljud meist. Doonoritel on erakordne võimalus aidata raskes seisundis patsiente, sest üks vereloovutus võib päästa mitme inimese elu.

Eesti haiglate patsiendid vajavad doonoriverd iga päev, sest verd ei ole võimalik tööstuslikult toota ja vere ainsaks allikaks on inimene. Doonorite verd kasutatakse:

  • rasketel operatsioonidel;

  • sünnitustel;

  • patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi ja maksahaiguste, põletuste ja paljude teiste haiguste puhul.

 

Doonorivere toel on võimalikud paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eestis on doonorlus vabatahtlik ja tasustamata.

Doonorite kavatsused peavad verd andma tulles olema omakasupüüdmatud ning tulenema siirast soovist teisi aidata. Loovutades verd saame olla kindlad, et verevarud Eestis on piisavad, et päästa kõikide abivajajate elusid, sest õnnetustest ja ootamatute saatusekäänakute eest ei ole meist keegi kaitstud.

                   Iga annetatud veredoos päästab kellegi elu !

Koostatud/Ajakohastatud 22.03.2022