Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

COVID-19 vastu vaktsineerimine

Broneeri aeg digiregistratuuris www.digilugu.ee 

COVID-19 vaktsineerimine Eestis – ametlik info vaktsineeri.ee leheküljelt.

Kõik soovijad saavad aega broneerida:

  • üleriigilises digiregistratuuris
  • riigiinfo telefonil 1247 (E–P kl 8.00–20.00). Telefoni teel saab aegu broneerida kõikidesse vaktsineerimiskohtadesse üle Eesti. Numbril saab vastuseid ka COVID-19 vaktsineerimise kohta tekkivatele küsimustele. 
  • Pärnu Haigla registratuuri telefonil 447 3300

 

Juhul, kui Teil ei ole võimalik kokkulepitud ajal vastuvõtule tulla, võtke palun vastuvõtuaja muutmiseks ühendust registratuuri telefonil 447 3300.

Tulge kohale 5 minuti varem, et registreerida oma saabumine. Tulge kohale ilma saatjata, v.a siis, kui vajate abi liikumisel. Võtke kaasa ID-kaart ja kui Teil on olemas, siis ka vaktsineerimispass. Alaealistel palume tulla vaktsineerima koos lapsevanema või seadusliku esindajaga. 5-15 aastase lapse vaktsineerimisel tuleb täita lapsevanema nõusolek, nõusoleku täitmise vajaduse kohta saab täpsemalt lugeda siit. 

Lapsevanemal tuleb enne vaktsineerimist täita nõusolekuvormil eestkostja rida, vormi leiab siit:

 

5-11 aastaste laste vaktsineerimine  eelregistreerimisega telefonil 4473 525

Vaktsineerimise kohta saab täiendavat infot haigla infotelefonil 447 3301 Vaktsineerimisega seotud tervisealastes küsimustes pöörduge oma perearsti poole või küsige nõu Perearsti nõuandeliinilt lühinumbril 1220.

Enne aja broneerimist palume arvestada, et II doosiga vaktsineeritakse kindla aja pärast. Näiteks Pfizer/BioNTech II doos manustatakse 6 nädala pärast. Moderna mRNA vaktsiini (Spikevax) II doos manustatakse 4 nädala pärast. Palume veenduda, et II doosi aeg Teile sobib.

Vaktsineerima tulijal peab olema kaasas isikut tõendav dokument. Kogu vaktsineerimise protsess võtab aega umbes 30 minutit (saabumine, registreerimine, vaktsineerimine ja 15 minutit jälgimisalal viibimist).

Eelregistreerimiseta vaktsineerimine:

Pärnu Haiglas on võimalik ennast vaktsineerida eelnevalt selleks aega broneerimata.

Esmaseks vaktsineerimiseks aega broneerima ei pea, teise doosi aeg lepitakse kokku samal päeval pärast vaktsineerimist.

 

Eelregistreerimiseta vaktsineerimiskabinet  K korpuses II korrusel  K241 on avatud: 

  • Teisipäeval kella 13.00 – 15.45
  • Kolmapäeval kella 8.30 – 11.30

 

Vaktsiinideks on Pfizer, Moderna ja Janssen. 

Eelregistreerimiseta vaktsineerimiseks tuleb kindlasti varuda piisavalt aega. Enne vaktsineerimist tuleb täita nõusolekuvorm ja vorm isikuandmetega, mis tagab klientide sujuvama teeninduse. Pärast vaktsineerimist tuleb täiskasvanutel vähemalt 15 minutit  ja lastel kuni pool tundi rahulikult istuda. 

Vaktsineerima tulles tuleb kaasa võtta isikut tõendava dokument!

Elavas järjekorras ootamise asemel on jätkuvalt soovitatav ennast vaktsineerimiseks registreeruda nii Patsiendiportaali vahendusel kui ka helistades Pärnu Haigla registratuuri telefonil 447 3300. Lisame jooksvalt kogu aeg vabu aegu juurde.

Covid-19 vaktsiini esimese tõhustusdoosiga on võimalus ennast vaktsineerida:

  • Pfizer/BioNTechi, Novavaxi ja Moderna vaktsiini puhul mitte varem kui kolme kuu möödumisel.
  • Jansseni ja  AstraZeneca vaktsiini puhul võib teha nende vaktsiinide efektiivsuse languse tõttu tõhustusdoosi alates kahe kuu möödumisest.

Kolmas vaktsiinidoos ennetab raskete COVID-19 haigusjuhtude ja seeläbi tervishoiusüsteemi ülekoormuse teket. Sõltumata sellest, millist vaktsiini on inimesele varem manustatud tehakse tõhustusdoosi Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiiniga COMIRNATY Original / Omicron BA.1 või Moderna COVID-19 vaktsiiniga SPIKEVAX bivalentne Original / Omicron BA.1, esmase vaktsineerimiskuuri lõpetanud 18+ inimestel võib tõhustusdoosina kasutada ka Nuvaxovid vaktsiini, v.a juhul, kui esmane kuur on tehtud üksnes Nuvaxovid vaktsiiniga. Vaktsineerimiseks saab endale aja registreerida helistades Pärnu Haigla registratuuri telefonil 447 3300. 

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos on soovitatav:

  • 60+ aastastele isikutele
  • 12+ aastastele isikutele, kellel esineb haigus või haigusseisund või kui arsti  hinnangul on mõnel muul põhjusel teine tõhustusdoos inimesele vajalik. Palume pöörduda täpsema  info saamiseks oma perearsti poole
  • ööpäevaringse üldhooldusteenuse, ööpäevaringse erihoolekandeteenuse ja kogukonnas elamise teenuse saajatele ning ülaltoodud teenuste korraldajatele, kes puutuvad teenusesaajatega vahetult kokku.
  • kõigile 12+ inimestele, kes puutuvad kokku immuunpuudulikkusega inimestega (sotsiaaltöötajad ja patsiendi lähikondsed).
  • Samuti võivad end teise tõhustusdoosiga vaktsineerida kõik 18+ aastased riskirühma mitte kuuluvad isikud, kelle viimasest COVID-19 vastasest vaktsineerimisest või COVID-19 läbipõdemistest on möödas vähemalt 6 kuud.

Teiseks tõhustusdoosiks kasutatakse  monovalentseid või bivalentseid mRNA vaktsiine (Comirnaty või Spikevax) pärast kuue kuu möödumist viimasest doosist või COVID-19 põdemist. Juhul, kui inimesel on tekkinud eelnevate vaktsineerimiste käigus tõsised kõrvalmõjud mRNA põhistele COVID-19 vaktsiinidele, siis võib kasutada tõhustusdoosiks arsti otsusel ka Nuvaxovidi (18+ aastastele)

 

NB! Kõige lihtsam viis on end vaktsineerida. Kordame üle, kuidas seda kõige lihtsamini teha:

  • Helista telefonil 1247 – riigi infotelefonil saab endale vaktsineerimiseks aja broneerida ja samuti saab sealt infot ilma eelregistreerimiseta toimuvate kiirvaktsineerimiste kohta. Infotelefoni konsultantidelt saab ka vastuseid lihtsamatele küsimustele vaktsineerimise kohta.

  • Broneeri aeg digiregistratuuris www.digilugu.ee – logi sisse ID-kaardiga, mobiil-ID-ga või SMART-ID-ga, vali maakond. Sulle kuvatakse esimesed saadaolevad ajad. Kui soovid vaktsineerida konkreetsel kuupäeval, pead valima ka kuupäeva. Alla 18-aastastele saab digiregistratuuris aja broneerida lapsevanem või ametlik hooldaja.

  • Mine lihtsalt kohale – info ilma eelregistreerimiseta toimuvate vaktsineerimiste kohta on koondatud veebilehele https://vaktsineeri.ee/covid-19/lahen-vaktsineerima/ . Pead siiski arvestama, et võib olla järjekord ja võib-olla tuleb oodata päris kaua. Infot kiirvaktsineerimiste kohta annab ka infotelefon 1247.

 

COVID-19 vaktsineerimine on kõigile Eesti elanikele, sh ravikindlustuseta inimestele ja Eestis elavatele, töötavatele ja õppivatele välisriigi kodanikele tasuta.

Mida silmas pidada enne vaktsineerimist:

  • Võta kaasa isikut tõendav dokument.

  • Mine vaktsineerima kindlasti õigeaegselt. Anna esimesel võimalusel teada, kui sa ei saa kokkulepitud ajal vaktsineerima minna, nii aitad vältida dooside kadu ja leida kiiresti enda asemele järgmise vaktsiinisoovija.

  • Vaktsineerimise info kantakse digilukku. Soovi korral võta kaasa kollane immuniseerimispass.

 

Mida silmas pidada pärast vaktsineerimist:

  • Pärast vaktsineerimist tuleb jääda 15 minutiks tervishoiutöötaja jälgimisele.

  • Vaktsineerimise järgselt võib esineda kõrvaltoimeid, mis mööduvad, ent võivad olla häirivad. Kui sul tekib palavik, tasakaaluhäire või mõned muud nähud, siis  puhka ja hoidu järskudest liigutustest. Nähud mööduvad üldjuhul paari päevaga. Ka pärast palaviku möödumist peaks organismile andma mõne päeva aega taastumiseks enne sportima asumist.

  • Kui vaktsineerimise järgsed kõrvaltoimed on tavatult häirivad, kestavad kauem kui 2–3  päeva, siis võta ühendust perearstiga või helista numbrile 1220.

  • Teine vaktsiinidoos tehakse üldjuhul samas kohas, kus esimene doos. Küsi täpsemat infot esimest doosi saades ning mine teise doosi jaoks antud ajal ja antud kohta kindlasti kohale.

 

Milliseid vaktsiine Eestis kasutatakse?

Kõik Eestis kasutusel olevad vaktsiinid on ohutud, efektiivsed ja kvaliteetsed ning kaitsevad ka uute ja agressiivsemate COVID-19 viirusetüve puhul raske haigestumise vastu. Täiskaitse saavutamiseks on väga oluline läbi teha kogu vaktsineerimiskuur ja mitte loobuda teisest kaitsesüstist.

Moderna Spikevax vakstiini puhul tuleb teha kaks kaitsesüsti neljanädalase vahega.

Pfizer-BioNTech Comirnaty puhul tuleb teha kaks kaitsesüsti kuuenädalase vahega.

Jansseni puhul tuleb teha üks kaitseüst.

Vaxzevria (Astra Zeneca) puhul tuleb teha kaks kaitsesüsti 12-nädalase vahega.

Nuvaxovid  II doos  on  soovitatav manustada 3 nädala  pärast. 

Vaktsineerimine, kui oled põdenud COVID-19

  • Kui oled COVID-19 haiguse läbi põdenud, tule vaktsineerima, kui tervenemisest on möödunud ligikaudu 6 kuud. Sulle tehakse üks vaktsiinidoos ja seejärel on vaktsineerimiskuur lõpetatud. Ka siis, kui COVID-19 haiguse läbipõdemisest on möödunud rohkem kui 6 kuud, on pikaajalise kaitse tagamiseks soovituslik vaktsineerida vaid ühe doosiga. Läbipõdenutele ei ole teise doosi tegemine vajalik, samuti võib sel juhul esineda rohkem kõrvaltoimeid.

  • Kui haigestud kahe nädala jooksul pärast esimese vaktsiinidoosi saamist COVID-19 haigusesse, loetakse sind läbipõdenuks ning vaktsineerida tuleb ühe doosiga ja soovitavalt 6. kuul pärast tervenemist.

  • Kui haigestud COVID-19 haigusesse rohkem kui kaks nädalat pärast esimest vaktsiinidoosi, kuid enne teise doosi saamist, siis ei ole vaja teist doosi manustada ning vaktsineerimiskuuri võib lugeda lõpetatuks.

 

Ravimiamet on koondanud COVID-19 läbipõdemise ja vaktsineerimise rasked ja kerged kõrvaltoimed. Arvestades nakatumisnäitajaid Eestis, siis rohkem valikuid ei ole – valida saab kas haiguse või vaktsiini vahel.

Vaata Ravimiameti andmetel kokku pandud infot, mis näitab, missugused on vaktsiinide kõrvaltoimed võrreldes haigusega kaasnevate tüsistustega. 

 

Koostatud/Ajakohastatud 20.06.2023