Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Teenused ja protseduurid

Taastusravi- ja heaolukeskuse teenustele ja protseduuridele registreerumiseks helistage palun 449 4800 või kirjutage heaolukeskus@ph.ee.

Teenustele on võimalik registreeruda ka ilma arsti saatekirjata.
Täpsem info protseduuride kirjelduse juures.

Vastavalt protseduuride eripärale ja Teie parema teenindamise eesmärgil planeeritakse erinevate teenuste vahele vaheajad. Protseduure teostavad vastavalt tegevusele füsioterapeudid, massöörid ja füsioterapeudi abilised.

Palume kohale tulla 10-15 minutit enne teenuse algust.

Liitu meiega ka Facebookis

Liitu meiega ka Instagramis

Meie treeningute kohta leiab infot siit.

Teenusele mitteilmumine:

Palume Teil valida sobivaim viis teenuse või protseduuri aja tühistamiseks:

  • tööaegadel (E-R 08.00-18.00) telefonil 449 4800 või e-posti aadressil heaolukeskus[at]ph.ee;
  • töövälistel aegadel helistades telefonil 449 4800, jättes teate automaatvastajale, öeldes oma ees-ja perekonnanime ning tühistatava teenuse.

Mitteteavitamisel arvestame Teie osalusega teenusel ning oleme kohustatud tühistama kõik Teie poolt broneeritud taastusraviteenused.


Teenuste ja protseduuride detailsem kirjeldus (tähestikulises järjekorras):

Dekompressiooniravi
Patsient kinnitatakse horisontaalasendis dekompressioonilauale, põlved kergelt kõverdatud. Vastavalt sellele, millises järgus on ravi, määratakse aparaadil täpselt välja arvutatud venituse tugevus. Laud liigub ja ühes sellega tekib tõmbejõud patsiendi lülisambale. Venitustsükkel vaheldub lõõgastustsükliga. Valu või ebamugavustunnet protseduuri ajal ja selle järgselt üldjuhul ei teki. 
NB! Otsuse patsiendile dekompressiooniravi sobivuse kohta teeb arst.

Dünaamiline teip
Dünaamiline teip (ka biomehaaniline teip) on vastupidavam, venib üle 200% ja kõigis neljas suunas, võimaldades liigese liikuvust täies ulatuses, isegi juhul, kui teip on paigaldatud üle mitme liigese. Dünaamiline teip tagab tugeva mehaanilise toe, samas puudub kinesioteibist erinevalt jäik lõpp-punkt. Dünaamiline teip on pehme ning hästi liigutustega kohanev.

Dry needling ehk kuivnõelravi
Dry needling on ravi nõeltega lihaspingete ja -valu leevendamiseks. Nõela sisenemiskohas tekkivad väikesed naha ja lihase vigastused tekitavad lokaalse paranemisreaktsiooni düsfunktsionaalses ja valulikus koes. See omakorda taastab mõjutatud koe normaalse paranemisreaktsiooni. Kuivnõelravi stimuleerib närvisüsteemi ning blokeerib valu impulsside liikumist kesknärvisüsteemi. Dry needlingu toimel vabastab keha bradükiniini ning muid keha proteiine ja neurotransmittereid, mis pidurdavad valu signaalide levikut kogu kehas.

Füsioteraapia 
Füsioteraapia käigus taastatakse patsiendi luu- ja lihaskonna ning teiste organsüsteemide häirunud funktsioone kehaliste harjutuste, pehmekoe teraapia ja füüsikalise ravi (näiteks külma- ja soojaravi jt) võtete abil. Füsioteraapia eesmärgiks on vähendada patsiendi vaevusi, parandada või säilitada toimetulekut igapäevases elu- ja töökeskkonnas. Füsioteraapia on tulemuslik ainult juhul, kui patsient osaleb aktiivselt raviprotsessis ja on motiveeritud positiivse tulemuse saavutamiseks.

Füsioteraapia rühmas (basseinis) (kestus 30 min)
Veekeskkonna omaduste tõttu on basseinis patsiendi kehakaal väiksem, millest tulenevalt on liigutuste sooritamine kergem ning väheneb valu ja lihaspinge. Veesurve aitab treenida hingamissüsteemi, lihaskonda, tasakaalu ja vähendab lümfaatilisi turseid. Basseinis paraneb neerude verevarustus ning suureneb uriini moodustumine. Füsioteraapiat on basseinis võimalik teostada individuaalselt ja rühmateraapiana, rühmas on kuni 10 liiget. Treeningu järel on võimalus basseinis 10 minutit lõõgastuda. Täiskasvanutele ning lastele moodustatakse eraldi rühmad.

Füsioteraapia rühmas (saalis) (kestus 30 minutit)
Rühmateraapia korral on patsiendid, kes ei vaja individuaalset füsioteraapiat, koondatud vastavalt häirunud funktsioonidele gruppidesse, milles on kuni 12 liiget. Täiskasvanutele ja lastele on eraldi rühmad.

Jalgade ja käte keerisvann (ilma arsti saatekirjata)
Veekeskkonnas lõõgastuvad jalgade ja käte lihased, veesurve soodustab lümfi äravoolu, veekeerised avaldavad kerget masseerivat toimet. Masseeriv toime soodustab jääkainete eemaldamist kudedest, sooja toimel laienevad veresooned, paraneb verevool ja ainevahetus kudedes.

Jalalaba digitaaluuring 
Uuring on näidustatud jalavaevuste ja kõnnakuhäire põhjuste selgitamiseks. Spetsiaalsel kõnnirajal kõndimine võimaldab visuaalsest vaatlusest täpsemalt hinnata pöiavõlvide muutusi ning tallatugede kandmise vajadust. Füsioterapeut hindab Teie jalgade seisundit, soovitab sobivaid harjutusi ja annab juhiseid jalanõude ja abivahendite valiku osas.

Kehakoostise analüüs - rasva, vedeliku, luu ja lihasmassi % (ilma arsti saatekirjata)
Kehakoostise analüüs teostatakse luudensitomeetria aparaadiga, mis mõõdab keha kudesid madala kiirgustasemega röntgenkiirte abil ning väljastab detailse ülevaate rasva, vedeliku, luutiheduse ja lihasmassi kohta.

Kinesioteipimine
Teipimine toetab liigeste liikuvust. Teip püsib nahal mõnest päevast kuni nädalani. Kinesioteipimist kasutatakse laialdaselt erinevate luu- ja lihaskonna haiguslike seisundite puhul. Seal hulgas traumade järgselt, ülekoormusega seotud sündroomide ning valude korral.

Klassikaline käsimassaaž (1-2 kehapiirkonda)
Klassikalise käsimassaaži korral väheneb lihaspinge, veresooned laienevad, paraneb verevarustus ja ensüümide aktiivsus kudedes ning sellega koos ainevahetus. Käesurve soodustab vedeliku äravoolu ja jääkainete väljaviimist kudedest, väheneb valu. Massaaži tulemusena suureneb lihase kontraktsioonivõimekus ning vastupidavus. Ravitoime saavutamiseks on vajalik protseduuride arv minimaalselt 5 ja püsivama toime saavutamiseks 10 korda (vähemalt 2-3 korda nädalas).

Külmaravi krüotünnis (ilma arsti saatekirjata)
Tugevad miinuskraadid vähendavad perifeersete närvilõpmete aktiivsust, mille tõttu väheneb valu ja lihaspinge. Külmaravi vähendab põletikulisi reaktsioone organismis ja mõjutab immuunsüsteemi; ainevahetus intensiivistub, mis omakorda soodustab paranemisprotsesse kudedes. Kesknärvisüsteemi simulatsioon parandab meeleolu ja vähendab väsimuse tunnet.

Lokaalne külmaravi
Külma toimel ahenevad veresooned, väheneb ainevahetuse aktiivsus ja alaneb turse, samuti väheneb närvide juhtivus, lihaste toonus ning valu. Esialgsele veresoonte ahenemise reaktsioonile võib järgneda veresoonte laienemine tingituna veresoonte seinte lihaste lõõgastumisest.
NB! Ravi tehakse ainult arsti suunamisel või füsioterapeudi poolt füsioteraapia osutamisel.

Lümfiterapeudi konsultatsioon
Konsultatsiooni käigus selgitatakse lümfiterapeudi poolt lümfiteraapia olemust ja seda, mis toimub patsiendiga teraapia käigus. Antakse ülevaade, kuidas töötab lümfisüsteem ja millised on muutused lümfisüsteemi töös operatsiooni või kiiritusravi järgselt ning mille tõttu ja kuidas tekib turse.

Lümfimassaaž
Lümfimassaaž ehk manuaalne lümfidrenaaž on nahka ja nahaaluseid kudesid mõjutav pindmine massaaž, mis stimuleerib lümfivedeliku voolu ja ergutab jääkainete eemaldamist kehast. Lõdvestab ja leevendab lihaspingeid, mõjub hästi tursete, vereringehäirete ja ainevahetushaiguste puhul. Lümfimassaaž ei tohi tekitada valu ega nahapunetust.

Lümfiteraapia
Lümfiteraapia on kompleksne ravimeetod, mille eesmärgiks on erinevate teraapia võtetega lümfivoolu häirumise tagajärjel tekkinud tursete vähendamine. Lümfiteraapia kompleksi ehk kompleksse füüsikalise turseravi hulka kuuluvad manuaalne lümfidrenaaž ehk lümfimassaaž, kompressioonravi rõhksidemetega ja meditsiiniliste tugiriietega, liikumisravi, nahahooldus, enesehooldus ja patsiendi nõustamine. Teraapia käigus koostatakse patsiendile individuaalne raviskeem lähtudes patsiendi seisundist ja vajadustest.

Ravivann - hüdromassaaž (ilma arsti saatekirjata)
Veekeskkonnal on üldine lõõgastav ja lihaseid lõdvestav toime; emotsionaalne pinge väheneb närvisüsteemi mõjutamise kaudu. Kerge massaaž soodustab jääkainete eemaldamist kudedest, sooja toimel laienevad veresooned, paraneb verevool ja ainevahetus kudedes. Vannis olevatest avadest surutakse õhk ja vesi vannivette, mille järel tekivad peened õhumullid ning veejoad. Vannivee temperatuur on üldjuhul 36-37 ºC. Vanniveele on võimalik lisada erinevaid eeterlikke õlisid ja meresoola. Ravitoime saavutamiseks on vajalik protseduuride arv minimaalselt 5 ja püsivama toime saavutamiseks 10 korda (vähemalt 2-3 korda nädalas).

Soojaravi - parafiini aplikatsioonid (ilma arsti saatekirjata)
Parafiiniravil on lihaspingeid lõõgastav, valuvaigistav ja põletikuvastane toime ning see sobib väga hästi krooniliste lihas- ja liigesvaevuste leevendamiseks. Sooja toimel laienevad veresooned, paraneb verevool ja ainevahetus kudedes, mille tulemusel väheneb põletikuline protsess ning paraneb lihaste toonus ja sidekoes oleva kollageeni venivus. 

Soolaravi (ilma arsti saatekirjata)
Soolal on hingamisteid puhastav toime röga veeldamise ning drenaaži soodustamise kaudu, haigust tekitavate mikroobide vastane ja immuunsüsteemi reguleeriv ning põletikuvastane ja limaskestade turset vähendav toime. Peened soolaosakesed hingatakse patsiendi poolt hingamisteedesse ning need ladestuvad limaskestadele. Nahapinnale sattudes puhastavad soolaosakesed nahka, taastavad naha normaalset bakterite kooslust ja parandavad verevarustust. Soolakamber on sobilik ka laste ravimisel. Soolal on vererõhku tõstev toime, seetõttu tuleb vererõhuhaigetel raviperioodi jooksul jälgida vererõhku ning vajadusel pöörduda arsti konsultatsioonile.

Spordiarstlik terviseuuring (ilma arsti saatekirjata)
Spordimeditsiini kõige olulisemateks ülesanneteks on vältida vigastusi, haigestumisi ja äkksurmajuhtumeid spordis:
Terviseuuringus on vajaliku treeninguid alustavate inimeste võimalike vastunäidustuste välja selgitamiseks. Regulaarselt treenivatele inimestele on korduvate terviseuuringutega võimalik tagada optimaalne kehalise võimaluse juurdekasv ja tervise kaitse. Uuringu tulemuste alusel saab valida parimad individuaalsed treeningprogrammid ja hinnata nende mõju organismile.
Spordiarstlik terviseuuring koos hapnikutarbimise mõõtmisega on soovitatav eelkõige vastupidavusspordialade puhul: suusatamine, ujumine, pikamaajooks, jalgrattasõit, triatlon. Terviseuuringule on oodatud nii noorsportlased, tervisesportlased kui tippsportlased.

Spordiarsti vastuvõtul  teostatava noorsportlaste  terviseuuringu teostamiseks palume enne uuringule tulemist täita ära noorsportlase terviseküsimustik. Kohale palume tulla 10-15 minutit varem, Taastusravi- ja Heaolukeskuse II korrusele, registratuurist läbi - spordiarst asub kabinetis E233. Kaasa võtta spordiriided ja -jalanõud ning vajadusel pesemisvahendid.

Spordimassaaž (ilma arsti saatekirjata)
Spordimassaaž on mõeldud inimesele, kes on kehaliselt aktiivne või tegeleb kindla spordialaga. See võib olla tugevam kui klassikaline massaaž ning on mõeldud nii tippsportlasele kui harrastussportlasele. Spordimassaaž on enamasti taastava, säilitava, rehabiliteeriva, parandava iseloomuga või võistluspuhune. Spordimassaaž võib olla sporditreeningu süsteemi koostisosa ja seda saab rakendada sportlase füüsilise täiustamise eesmärgil. See on efektiivne nii võistlusteks ettevalmistumisel kui ka väsimusega võitlemisel. 

Suunatud raadiosagedusteraapia (targeted radiofrequency therapy - TRT)
TRT suunab kõrgsagedusliku elektromagneetilise energia kudedesse, mille tulemusel tekib koe hüpertermia. Koe soojenemine toob kaasa valu vähenemise ja lihaste lõõgastumise. Soojusenergia aitab stimuleerida kudede regenereerimist ja omab seeläbi ravitoimet. Soojusenergia suundub olenevalt otsikust lihasesse või tihedamatesse struktuuridesse nagu näiteks kõõlused, sidemed, luuümbris. Soojusenergia hulka ehk tekkivat soojuse tunnet saab vastavalt kliendi eelistusele muuta.

Tegevusteraapia
Tegevusteraapia käigus parandatakse patsiendi võimalust toime tulla igapäevaste tegevustega, milleks on riietumine, isiklik hügieen, söömine ja toiduvalmistamine, majapidamistoimingud jne. Tegevusteraapia käigus on võimalik arendada patsiendi oskusi, kohandada tegevusi vastavaks patsiendi võimetele ning kohandada elukeskkonda vastavalt patsiendi võimetele. Tegevusteraapia on tulemuslik ainult juhul, kui patsient osaleb aktiivselt raviprotsessis ja on motiveeritud positiivse tulemuse saavutamiseks.

Ujumisõpetus lastele
Ujumise algõpetuse kursus koosneb 20 korrast. 
Ujumise algtõdede õppimine: vette- ja väljahingamine, veepinnal püsimine ja libisemine. Alustatakse läbi mängu, samm-sammult liigutakse ujumisstiilide õppimise juurde. Õpitakse krooli ja selili ujumist ning sukeldumist. Kursus algab veega kohanemise ja esimeste harjutuste sooritamisega väikeses basseinis ning kursuste teisel poolel püütakse eelnevalt õpitud oskusi kinnistada ka suures basseinis. Lapsed omandavad ujumisoskuse tavaliselt kiiresti ning on kursuse lõppedes reeglina võimelised ujudes läbi abivahendiga või iseseisvalt vähemalt 25 meetrit. 

Valgusravi (ilma arsti saatekirjata)
Valgusteraapia on tunnustatud ravimeetod sügistalvise masenduse ja kevadväsimuse leevendamiseks peamiselt põhjamaades, kus on puudus pidevast päikesevalgusest. Valgus pidurdab organismis und soodustava aine, melatoniini sünteesi ja korrastab ööpäevaringseid bioloogilisi rütme muutes sellega inimese erksamaks ning parandab meeleolu. Sobib samuti hästi pimedusest tingitud probleemide ennetamiseks.

Veealune duššmassaaž (ilma arsti saatekirjata)
Lisaks veekeskkonna toimele on veealuse duššmassaaži korral teiste veeprotseduuridega võrreldes kõige suurem masseeriv efekt. Veekeskkonnas lõõgastuvad lihased, veesurve ja veemassaaž soodustavad lümfi äravoolu ning jääkainete eemaldamist kudedest. Sooja toimel laienevad veresooned, paraneb verevool ja ainevahetus kudedes, samuti väheneb emotsionaalne pinge.

Vesivoodi - MediJet massaaž (ilma arsti saatekirjata)
Sarnaselt klassikalisele massaažile vähendab MediJet massaaž lihaspingeid, parandab verevarustust ja ainevahetust lihastes ning neid ümbritsevates kudedes, lõõgastab kogu keha ja vähendab emotsionaalset pinget. Tegemist on vesivoodiga, kus liikuvad veejoad masseerivad keha. Protseduuri ajal ei puutu patsient veega kokku, vaid lamab kerges riietuses voodil. Vastavalt valitud programmile on veejoad kas leebemad või tugevamad, ringjad või punktikujulised, püsiva või pulseeriva tugevusega. Võimalik on masseerida kogu keha või kindlaid piirkondi. Sobib hästi stressist tingitud pingete vähendamiseks, une soodustamiseks ja enesetunde parandamiseks. Samuti vähendab lülisamba ning liigeste haigustest tingitud lihaspingeid ja valu.

Koostatud/Ajakohastatud 30.08.2023