Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Covid-19 positiivse täiskasvanu koduse ravi juhend

Kui patsient ei vaja haiglaravi, suunatakse ta kodusele ravile. Covid testi tulemus on leitav patsiendiportaalis www.digilugu.ee. Positiivse covid testi tulemuse korral tuleb jääda kodusesse isolatsiooni ja võtta ühendust oma perearstiga. Kodune isolatsioon on ettevaatusabinõu, et ära hoida nakkushaiguse levikut. Haigusest on ohustatud eelkõige vanemaealised ja raskemate kaasnevate haigustega inimesed. Teiste inimestega kokkupuute vältimine aitab vähendada võimalikku nakkusohtu teistele.

Palaviku korral tuleb juua rohkelt vedelikku, eelistada vett. Kõrge kehatemperatuuri korral on ainevahetus kiirem ja vedeliku vajadus suurem.  Piisav vedeliku tarbimine aitab vältida veepuuduse teket organismis. Palaviku puhul üle 38,5 C võib võtta paratsetamooli. Täiskasvanul kasutatav ravimdoos on 1000 mg 4 korda päevas. Maksimaalne päevadoos on 4000 mg (vanuritel ja maksahaigustega inimestel 2000 mg).

Köha ja hingamisraskuse tunnet võib leevendada jahedama ja niiskema õhuga tuba. Kindlasti on soovitatav tube tuulutada mitu korda päevas. Vältida tuleks pikalt selili lamamist, eelistada vaheldumisi kõhuli ja külili asendit, sobib ka poolistuv asend. Köha puhul tarbida piisavalt vedelikku, sest  suurem vedelikukogus aitab röga vedelamaks muuta ja seda on kergem välja köhida. Nebulisaatori ehk aurumasina olemasolul võib teha auru füsioloogilise lahusega. Seda protseduuri tehes tuleks viibida ruumis üksi, sest sarnaselt ventilaatoriga võib auru tegemine paisata õhku aerosoole. Pärast auru tegemist on vajalik toa tuulutamine. Rögase köha puhul võib kasutada apteegi käsimüügist saadavaid rögalahtisteid, sobivad nii looduslikud (mürtool, luuderohi) kui ka sünteetilised (ambroksool, atsetüültsüsteiin). Kui köha leevendamine ei õnnestu või köha on väga kuiv tuleks sellest kindlasti teatada perearstile.

Nina loputamine füsioloogilise lahuse või meresoolalahusega aitab nina ja kurgpiirkonda niisutada, samuti võib loputamine leevendada ka kuiva köha.

Kuna Covid- 19 on seotud suurema tromboosiriskiga, siis on ülioluline piisav vedeliku tarbimine ning regulaarne liikumine. Kuigi haigusega kaasnev väsimus võib olla väga suur, on siiski toa piires liikumine soovituslik.

Kui  enesetunne halveneb, pidev väsimus, nõrkus või hingamisraskus süveneb, tuleks sellest teatada perearstile.

Kui hingamisraskus on nii suur, et ei võimalda puhkeasendis olles täislausetega rääkida, hingamine on järsult halvenenud, tekib suur külmatunne ja samal ajal on nahk higine ja kahvatu, tuleks kutsuda kiirabi!

Kõik me vajame immuunkaitset, mille saab kõige ohutumalt just vaktsineerimise teel. Vaktsineerides oleme tugevamad ning näitame sellega ka teistele, et hoolime enda ja oma lähedaste tervisest. Eestis on võimalik Covid-19 vastane vaktsineerimine kõigile alates 5. eluaastast. Vaktsineerimine on tasuta. Vaktsineerimise kohta saab lisainfot perearstilt. Aega on võimalik broneerida digiregistratuuris www.digilugu.ee  või helistades Pärnu Haigla registratuuri telefonil 4473300.

 

VIITED

  1. MTÜ Eesti Perearstide Selts

https://www.perearstiselts.ee/patsient/koduse-ravi-juhend-taeiskasvanutele

  1. Terviseamet

http://www.terviseamet.ee

 

Koostaja: Erakorralise meditsiiniabi osakond, vanemõde Mare Vridolin, detsember 2021

Koostatud/Ajakohastatud 20.12.2021