Mida peab teadma diabeedihaige
Diabeet on krooniline ainevahetushaigus. Diabeedi puhul on probleemiks veresuhkru liiga kõrge tase. Peamist rolli diabeedi kujunemisel etendab insuliin (kõhunäärme hormoon), mis osaleb toidu muutmisel energiaks. Seedimise käigus muutuvad toidus olevad süsivesikud glükoosiks, mida nimetatakse veresuhkruks (VS). Kui erinevatel põhjustel on insuliini organismis vähe, siis veresuhkur tõuseb.
Diabeeti on kahte tüüpi
-
I tüüp ehk insuliinisõltuv diabeet (tekib reeglina noortel inimestel) – kõhunääre enam insuliini ei erita. Ravi: igapäevane insuliini süstimine. Stabiilse veresuhkrutaseme tagamiseks peavad söödud toidukogus, kehaline koormus ja süstitud insuliiniannus olema omavahel tasakaalus.
-
II tüüp ehk insuliinisõltumatu diabeet (tekib eakamatel ja tüsedamatel inimestel) – kõhunääre insuliini toodab, kuid ei funktsioneeri korralikult ning insuliini eritub liiga vähe. Suurem osa neist, kes põevad II tüübi diabeeti on ülekaalulised inimesed. Lihaste rasvarakud ei kasuta normaalselt insuliini; sellisel juhul on vaja kasutada spetsiaalseid tablette (tabletid ei sisalda insuliini), mis aitavad insuliinil imenduda ja langetavad söögiisu.
Õige toiduvalik
1. Sobiv hulk:
- Ülekaalulised peavad sööma nii, et kehakaal väheneks (päevasest kaloraaži normist 500kcal vähem).
- Normaalse kehakaaluga inimesed peavad sööma nii, et kehakaal püsiks.
2. Väherasvane toit (sh mitte süüa rasvaseid piimatooteid, küpsetisi).
3. Kiudaineterikas toit:
-
aedviljad, marjad, puuviljad;
-
täisteratooted.
NB! Arvestada süsivesikuid nii kui ka kilokaloreid.
4. Toidukordade valik:
-
hommikusöök;
-
lõunasöök;
-
vahetoit (kohv, tee);
-
õhtusöök;
-
vajadusel hilisõhtune eine.
NB! Ülekaalulised, kes ei süsti lühitoimelist insuliini, võivad vahepala võtmata jätta!
Diabeedi tüsistused
Diabeet võib aastatega kahjustada peaaegu kõiki elundeid. Tüsistused ei teki kõikidel diabeetikutel ja neid saab ära hoida või nende raskusastet vähendada diabeedi hea kompensatsiooni korral, mille puhul veresuhkru väärtused võimalikult normilähedased. Diabeedi ravi üheks osaks ongi võimalike tüsistuste vältimine. Kui diabeetik teab, millele tähelepanu pöörata, siis on võimalik avastada tüsistused juba algstaadiumis ning nende ravida on samuti efektiivsem.
Loe lähemalt