Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Ravimite kasutamise meelespea patsiendile

12 punkti, kuidas tõsta ravimisoostumust

  1. Võtke ravimeid alati täpselt nii nagu on rääkinud Teile arst või apteeker.
  2. Võtke kõiki igapäevaseid ravimeid regulaarselt. Võtke neid ka siis, kui tunnete ennast hästi ning haigus ei anna endast tunda. On väga oluline, et baasraviks mõeldud ravimeid võetakse korralikult, et haigus oleks kontrolli all.
  3. Võtke ravimit alati koos klaasi veega, vältige ravimi võtmis gaseeritud- või mineraliseerutud veega, piima, mahla või mõne muu joogiga. Ravimi imendumine võib seetõttu muutuda.

  4. Kui ravimi neelamisel on raskuseid, rääkige sellest enda arsti või apteekriga, kes nõustab Teid õige manustamise osas. Vajadusel muudab arst ravimvormi (nt tablett vahetatakse lahuse vastu) või vahetatakse toimeainet, millel on kergemini neelatav variant olemas.  

  5. Jälgige täpselt, milline on Teie ravimite skeem, kas ravimeid tuleb võtta hommikul/lõunal/õhtul ning milliseid annused on Teile määratud. Kui Teil on palju erinevaid ravimeid ja ravimite võtmine lähen kergesti meelest, siis saate kasutada eraldi ravimite jaotamise topse/karpe/pinaleid. Sinna saate panna valmis kõik oma ravimid, sõltuvalt manustamise ajast ja selle abil saate kergemini kontrollida, kas olete oma ravimi juba võtnud. Antud topse/karpe/pinaleid saab osta apteekidest. Võite lisada endale ka eraldi äratuse või meeldetuletuse (nt telefoniga), mis tuletab teile alati meelde, millal on ravimi võtmise aeg.

  6. Kirjutage paberile korrektselt oma raviskeem (sh käsimüügist saadavad ravimid ja toidulisandid)  ja hoidke see rahakoti vahel, et meditsiinitöötaja saaks vajadusel Teid aidata (nt kui satute ootamatult haiglasse on koheselt selge, milliseid ravimeid ja millal võtate).

  7. Jälgige täpselt, milliseid toimeaineid Te kasutate, et teadmatusest sama toimeainet topelt ei võtaks. Võib juhtuda, et Teil on kodus üks ja sama ravim erinevatelt tootjatelt. Nt paratsetamool võib olla nimetuste all: Paramax, Panadol, Efferalgan, Paracetamol-Grindex, Pinex jne, mis kõik on sama toimeainega sama ravim.

  8. Kui Teil tekib mõni kõrvaltoime või küsimus oma ravimite osas, rääkige sellest oma perearsti pereõe või apteekriga. Te ei pea jääma oma murega üksinda ning ärge katkestage omapead ravi. Vajadusel saate murega pöörduda ka perearsti nõuande liinile, mis on avatud ööpäevringselt. Perearsti nõuandeliini lühinumber 1220 või +372 6346 630.

  9. Palun ärge kasutage teiste ravimeid, see ravim ei pruugi Teile sobida ning põhjustate tahtmatult enda tervisele kahju.

  10. Jälgige, et hoiaksite enda ravimeid kindlas kohas ning laste eest varjatult. Ka väga väike annus valet ravimit võib lapse organismile rängalt mõjuda.

  11. Korrastage regulaarselt oma ravimeid. Sorteerige välja vanad ja aegunud ravimid ning ka ravimid, mida enam ei kasuta ja viige need tagasi apteeki. Kõik apteegid on kohustatud elanikkonnalt ravimeid tagasi võtma tasuta. Ärge visake ravimeid olmeprügisse, kust võivad ravimid sattuda loodusesse (nt prügimäel söövad linnud olmeprügisse visatud ravimid endale sisse ja võivad seeläbi surra). Hoiame koos oma elukeskkonna puhtana! 

  12. Usaldage meditsiinitöötajaid ning kuulake nende nõuandeid. Me kõik töötame igapäevaselt patsientide heaolu nimel!

 

Koostatud/Ajakohastatud 02.02.2023