Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

19. detsember 2023

Kaasaegne kirurgia Pärnu Haiglas: tipptasemel teenused, tehnoloogia ja meeskond

Kirurgiakliiniku juhid

Pärnu Haigla Kirurgiakliiniku meeskond on pühendunud mitte ainult haiguste ravile vaid ka uute tehnoloogiate ja meetodite juurutamisele, et pakkuda parimat võimalikku tervishoiuteenust.

Kliiniku meeskond koosneb kogenud ja motiveeritud spetsialistidest, kes jagavad ühist eesmärki olla patsiendisõbralik ning hooliv meditsiiniasutus, kus esmatähtis on meeskonnatöö. Oluline on märkida, et Pärnu Haigla kirurgiakliinik teeb igapäevaselt tihedat koostööd nii perearstide, teiste raviasutuste kui ka ülikoolidega. Näiteks on loodud koostöös Põhja-Eesti regionaalhaiglaga virtuaalsed vähiravi konsiiliumid, kus arutatakse läbi ravilood ja tehakse raviotsuseid.

Kirurgiakliinik on jagatud kolmeks osakonnaks, mis hõlmavad nii statsionaarseid kui ka ambulatoorseid valdkondi. Statsionaarne osakond koosneb mitmest üksusest, näiteks kõrva-, nina-, kurguhaiguste üksus, üld- ja lastekirurgia üksus ning uroloogiaüksus. Kliiniku ambulatoorne osakond päevastatsionaariga jaguneb päevakirurgiaüksuseks, kirurgiakabinettideks, silmahaiguste üksuseks, kõrva-, nina-, kurguhaiguste üksuseks ja endoskoopiaüksuseks.

Viimase aastakümne jooksul on kliinikus edukalt arendatud ja laiendatud miniinvasiivset laparoskoopilist kirurgiat. Sellel on mitmeid eeliseid, seal hulgas ka väiksem kudede trauma, vähem haavainfektsioone ja kiirem taastumine. Lisaks on kliinikus juurutatud mitmeid laparoskoopilisi operatsioone mitmesuguste patoloogiate raviks, näiteks sapipõie operatsioonid, kõhu eesseina songade operatsioonid ja ka kaalukirurgia. Kirurgiakliiniku statsionaarse osakonna juht dr. Tiit Linnasmägi on muutuste ja arengu poolt – pidev eneseareng tagab ka patsientidele parima võimaliku ravi. Dr Linnasmägi on ka üks  endoskoopilise kirurgia ja raviprotseduuride tegijatest.

Uroloogias on keskendutud alumiste ja ülemiste kuseteede haiguste kirurgilisele ravile. Kasutatakse kaasaegseid ravi ja diagnostikameetodeid. Alates 2022 a. sügisest ravib haigeid ja opereerib ka patsiente Kirurgiakliiniku juhataja dr. Margus Krabi, kes on erialalt uroloog. Pärnusse jõudis dr. Krabi Tallinnast aga kuna eest oli ootamas ka kolleeg, dr. Peeter Tulmin, siis tänaseni pole ta pidanud oma otsust kahetsema. Erialalt uroloog, tuletab ta meelde põhitõed, et tema patsiendiks mitte sattuda: toitu tervislikult, väldi ülekaalu, tegele tervisespordiga, ära suitseta, maga hästi ja hoia häid suhteid nii perekonnas kui väljaspool. „Haiguste teke on multifaktoriaalne, see millised riskid realiseeruvad, sõltub tuhandetest faktoritest. Meie saame ainult riske maandada,“ tuletab dr. Margus Krabi kõikidele meelde.

Teostame enamikke kaasaegses uroloogias rakendatavaid diagnostika ja ravimeetodeid nii uroloogiliste kasvajate raviks kui kivitõve raviks. Teeme tihedat koostööd piirkondliku haigla ja teiste vastava eriala keskuste kolleegidega. Osaleme uro-onkoloogilistel konsiiliumitel parimate raviotsuste tegemisel patsientide jaoks.

Ortopeediaosakonnas on läbi viidud mitmeid tehnilisi muudatusi ja uuendusi, muutes selle üheks kaasaegseks ortopeediakeskuseks. Ortopeediaosakonna juhataja on dr. Joosep Piirisild, kes on spetsialiseerunud käekirurgiale.
Ortopeediaosakonnas keskendutakse põlve ja -puusaliigese artroplastikale, õla- ja labajala kirurgiale, sporditraumatoloogiale, põlveliigese sidemete rekonstruktiivsele kirurgiale ja käekirurgiale. Viimase kolme aastakümne jooksul on liigesproteesimiste arv Eestis märkimisväärselt kasvanud, aidates tuhandeid patsiente vabaneda liigesevalust ja taastada liikumisvõime. Lisaks on Pärnu Haigla kirurgiakliinikul hästi toimiv koostöö Eesti tunnustatud ortopeedidega, kes tegelevad taastava artroskoopia ja käekirurgiaga.

Ambulatoorse kirurgia osakonnas pakutakse mitmeid teenuseid, alates endoskoopilistest uuringutest ja protseduuridest kuni kõrva-nina-kurgu ja silmahaiguste raviga. Ambulatoorse osakonna juhataja dr. Mikk Jakobsoni eestvedamisel on ka Pärnu Haiglas uued võimalused katarakti- ja glaukoomikirurgias. Näiteks on patsiendil võimalik katarakti operatsioonil valida lääts, mis ei vanane. Lisaks monofokaalsele kunstläätsele on võimalik implanteerida keerulisema ehitusega läätsesid, mida varasemalt ei olnud võimalik Pärnus paigaldada. Diagnostikas on muuhulgas kasutusel silma ultraheliaparaat, kompuuterperimeeter, silma eesosa ja silmapõhja patoloogiate tuvastamiseks OCT (optiline koherentne tomograaf), Pentacam kaamera koos aberromeetriga (silma sarvkesta, eeskambri ja optiliste keskkondade täpseks hindamiseks). Tegeleme silma eesmise segmendi ja silmapõhja laserraviga. Päevakirurgiliselt teostame anti-VEGF silmasiseseid süste, pisemaid operatsioone, lauplastikaid, katarakti, glaukoomi ja ka silma eesosa kirurgiat.

Eraldi käsitletakse kirurgiakliinikus endoskoopiaüksust, kus teostatakse mitmesuguseid uuringuid. Kirurgiakliiniku endoskoopiaüksus on Pärnus ainus koht, kus saab läbi viia  nõuetekohaseid endoskoopilisi uuringuid, sh koloskoopiaid, bronhoskoopiaid ja ERCP uuringuid. Uuringud viiakse läbi vastavalt kõrgeimatele standarditele, tagades patsientidele ohutuse ja tõhususe.

Kirurgiakliinikus on suur rõhk ka tehnoloogilistel uuendustel: kasutatakse moodsat videoaparatuuri, optikat, laserlitotriptoreid ja ultraheliskalpelle. Lisaks on lisandunud mitmesugused endoskoopilised vahendid, nagu staplerid kudede ühendamiseks ja spetsiaalvõrgud songaplastikates.

Teeme igapäevaselt tihedat koostööd perearstide, nefroloogide, infektsioonhaigustega tegelevate arstidega, onkoloogide, üldkirurgide, torakaalkirurgide, veresoonte kirurgide, androloogidega ja radioloogidega.

Lisaks arstidele teostavad iseseisvalt patsientide vastuvõtte ka oma erialale spetsialiseerunud õed. Õe vastuvõtule registreerumiseks on samuti vajalik perearsti või eriarsti saatekiri. Täpsemalt on võimalik lugeda õdede iseseisvate vastuvõttude kohta Pärnu Haigla kodulehelt aadressil: www.ph.ee

Pärnu Haigla Kirurgiakliinik mitte ainult ei osuta kõrgetasemelist meditsiiniteenust, vaid on ka edukalt kasutusele võtnud kaasaegsed tehnoloogiad ja meetodid, et tagada patsientidele parim ja ohutum võimalik ravi.