Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

02. juuni 2023

Vaimse tervise õed toovad perearstindust psühhiaatriale lähemale

Pärnu Haigla vaimse tervise õde Birgit Rohtoja

2021. aasta oktoobris käivitus esmakordselt Klaabu-nimeline projekt, mille eesmärk on hõlbustada ja kiirendada inimeste ligipääsu vaimse tervise ravile. Psühhiaatrite seltsi algatatud projektiga on tänaseks liitunud ka Pärnu ning Viljandi piirkond.

2021. aasta oktoobris käivitus esmakordselt Klaabu-nimeline projekt, mille eesmärk on hõlbustada ja kiirendada inimeste ligipääsu vaimse tervise ravile. Psühhiaatrite seltsi algatatud projekt koostöös Tartu ülikooli kliinikumi ja tervisekassaga sai alguse Lõuna-Eestis, tänaseks on ettevõtmisega liitunud ka Pärnu ning Viljandi piirkond. 

Klaabu üks põhieesmärke on tagada, et esmased abivajajad pääsevad vastuvõtule 28 päevaga. Projektis on tegevad mitmed vaimse tervise õed, nende hulgas Birgit Rohtoja Pärnu Haiglast ning Jana Talvik Tartu Ülikooli Kliinikumist. Pärnu Haigla vaimse tervise õde Birgit Rohtoja meenutab, et Klaabu projekt jõudis Pärnumaale möödunud sügisel. “Pärnu haiglast käivad nii-öelda klaabutamas kokku kuus õde ja teeme seda erinevates perearstikeskustes üle maakonna, mida on kokku üheksa. Mina olen tegev Ülejõe Perearstikeskuses ja aprillikuust ka Kilingi-Nõmmes,” tõi ta välja.

Klaabu projekt sai ellu kutsutud selleks, et viia psühhiaatriat perearstindusele lähemale. “Eesmärk on aidata vaimse tervise probleemiga inimestel perearstikeskuste kaudu jõuda spetsialisti juurde. Vaimse tervise õde on vahehindaja, esimene ülevaataja. Tema aitab otsustada, kas ja kui kiiresti on vaja psühhiaatri juurde jõuda. Vahel piisab sellest, et konsulteerin meie arstiga ja patsiendile antakse soovitused või alustatakse ravi. Edasi käib ta seejärel korduvalt minu juures või uuesti perearsti või pereõe visiidil. Vahel polegi rohkem vaja ning piisab vaid ühest nõustamiskorrast,” kirjeldab Rohtoja.

Pikem artikkel leitav Tervisegeenius lehel.