Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Koloskoopia

Koloskoopia (jämesoole uuringu) korraldus Pärnu Haiglas

Mis on koloskoopia

Koloskoopia on seedetrakti alaosa uuring, mis võimaldab arstil uurida kogu ulatuses jämesoolt painduva torukujulise optilise instrumendi (endoskoobi) abil. See uuring võimaldab selgitada kaebuste (nt alakõhuvalu, vereeritus soolest) põhjuseid ja/või leida silmaga nähtavaid haiguslikke muutusi jämesooles (nt haavandumine, põletik, kasvaja). Koloskoopia on täpsem kui röntgenuuring ning võimaldab vajadusel võtta uuringu käigus proovitükke (biopsia), mida saab hiljem mikroskoobiga uurida. Samuti on võimalik viia läbi teatud raviprotseduure, nt eemaldada polüüpe, laiendada ahenenud piirkonda jms. Uuring kestab u 30-40 minutit. Enne uuringut palume Teil läbi lugeda ning täita Koloskoopia infoleht/nõusolek protseduuri teostamiseks, leitav Haigla  kodulehel www.ph.ee.

Uuring teostatakse vajadusel (kui olete selleks soovi avaldanud) veenisisese tugevatoimelise ja lõõgastava ravimiga, kuid siis on sellel päeval keelatud autot juhtida ja soovitame tulla uuringule saatjaga.

Vastunäidustused

Ägedad südame- ja kopsuhaigused, soolemulgustus, soolesulgus, tugev verejooks, song ja muu seesugune. Otsuse, kas võite minna koloskoopiasse või oleks mõistlikum see protseduur edasi lükata, teeb perearst.

Uuringule ja endoskoopiakabineti õe vastuvõtule suunamine

Nii koloskoopia uuringuks kui endoskoopiakabineti õe vastuvõtuks on vaja saatekirja, mille annab eriarst või Teie perearst. Endoskoopiakabineti õde nõustab Teid uuringueelselt telefoni teel või lepib Teiega kokku televastuvõtu (kaugvastuvõtt video vahendusel).

Koloskoopia teostatakse Haigla endoskoopiaüksuses (Ristiku 1) II korrusel A-tiivas (kab. A217). Saatekirja alusel saab uuringule registreerida helistades Haigla registratuuri telefonile 447 3300 kella 8.00-16.00.

Uuringu tulemustest teavitamine

Tulemustest teavitab Teid see arst, kes on Teid uuringule suunanud (eriarst või perearst).

Kui Teile öeldakse uuringu järgselt, et kõik on korras, siis uuringu tulemus on leiuta. Vastavalt Teid suunanud arsti juhistele võidakse teid kutsuda tagasi vastuvõtule.

Kui uuringu tulemus on leiuga ja Teid suunas perearst, siis peate pöörduma tema poole. Kui Teid suunas Haigla eriarst, siis broneeritakse või on eelnevat broneeritud Teile suunanud eriarsti vastuvõtule aeg või  toimub ravi üle võtmine teise spetsialisti poolt.

 


Koostaja:  Kirurgiakliinik, endoskoopiaüksus, 2023

 

Koostatud/Ajakohastatud 18.05.2023