Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Laparoskoopiline Nisseni fundoplikatsioon e. söögitoru lahisonga operatsioon

Söögitoru lahisong on haiguslik seisund kus magu sopistub söögitoru kõrvalt vahelihasest kõrgemale rindkeresse. Sellega seondub kõige sagedamini kaebus kõrvetistele – maohappe sattumine söögitorusse. Selle tagajärjeks on söögitoru ärritus, põletik, ka pidevad köhahood. Samamoodi võib tulemuseks olla söögitoruvähk.

Raviks on mitu võimalust, tablettidega või operatsiooniga. Tablettidega ravi kestab elu lõpuni igapäevaselt, song jääb kuid hape neutraliseeritakse. Operatsiooni käigus taastatakse esialgne seis, st. song likvideeritakse. Operatsiooni vajalikkuse otsustab kirurg.

Operatsiooni tegemiseks on kaks võimalust, esimene on klassikaline fundoplikatsioon kus kirurg teeb operatsiooni pika haava kaudu kõhul ja laparoskoopiline fundoplikatsioon. Viimane on muutunud praeguseks eelistatumaks kuivõrd lõikus teostatakse vaid väikeste,  1 cm pikkuste nahahaavakeste kaudu kõhtu viidava optika ja instrumentaariumiga. See on patsiendile paremini talutav ja ka kosmeetiliselt kenam. Alati on võimalus, et asjaolude ilmnemisel võib kirurg otsustada lõikuse jätkamist klassikalise lõikusega.

Peale operatsiooni võib esimesel päeval juua, teisel süüa. Haiglas tuleb olla kuni üks nädal. Vältida tuleks raskuste tõstmist esimestel nädalatel ning toit peaks olema pigem pehme või vedel. Normaalne on vähene ebamugavustunne söömise ajal esimestel nädalatel.

Koostatud/Ajakohastatud 31.08.2021