Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Veenikomude eemaldamine

Jalgadel on kaks veenisüsteemi – pindmine ja süvaveeni süsteem. Silmaga nähtav ja operatsioonil eemaldatav on pindmiste veenide varikoos. Varikoos ehk veenilaiendid tekivad veenide kaasasündinud nõrkusest, kaasa aitab pikaajaline töö püsti, raske füüsiline töö, rasedus, ülekaal jne.

Veenilaiendite eemaldamiseks on mitu meetodit, levinuim neist on operatiivne. Sõltuvalt varikoosi raskusest eemaldatakse pindmine veen elastse sondi abil, mis viiakse veeni sisse ja tõmmatakse välja koos veeniga või piirdutakse üksikute komude eemaldamisega  nahalõigete kaudu. Vajadusel kasutatakse mõlemat meetodit koos. Pindmise veeni eemaldamine ei halvenda jala vere äravoolu kuna alles jääb süvaveeni süsteem.

Kuigi komplikatsioone esineb operatsiooni järgselt harva, on oht süvaveeni vigastusele, op. järgsele verejooksule.

Operatsiooniks tuleb haiglasse tulla üldjuhul eelmisel päeval ning haiglast võib lahkuda järgmisel päeval peale operatsiooni. Igal konkreetsel juhul otsustab selle siiski raviarst.

Haiglasse tulles tuleb kaasa võtta elastikside

Operatsiooni järgselt jalale asetatud elastiksidet tuleks kanda parima tulemuse saamiseks ööpäevaringselt järgneva kuu jooksul. Seejärel tuleb side asendada spetsiaalse tugisukaga, kandmine on soovituslik veel järgneva 3 kuu vältel. Verevalumid jalal ning valulikkus liigutamisel on op. järgselt normaalne.

Koostatud/Ajakohastatud 17.09.2021