Navigate to content
Teksti suurus
Reakõrgus
Kontrast
Vaegnägijale

Infotelefon 447 3301

Röntgen (EST)

Mis on röntgenuuring?

Röntgenuuring on protseduur, milles kasutatakse röntgenkiirgust diagnostilisel otstarbel. Röntgenkabinetis kasutatava aparatuuri režiimid on reguleeritud selliselt, et uuringu ajal viibite kiirguse mõju all võimalikult lühikest aega ja selle kahjustav toime praktiliselt puudub või on minimaalne.

Uuringuks ettevalmistus

  • Võtke kaasa saatekiri (või digitaalne saatekiri) – ilma saatekirjata uuringut ei teostata.
  • Soovitatav on riietuda mugavalt ja lisada võimalikult vähe aksessuaare.
  • Saabudes radioloogiaosakonda pöörduge radioloogia registratuuri. Varuge aega - kõik uuringud ei võta ühepalju aega ning vahel on vaja teha mitmeid ülesvõtteid.
  • Ärge sisenege uuringukabinetti ilma kutsumata.

 

Mis juhtub uuringu käigus?

  • Ülesvõtte tegemise ajaks palutakse Teil vajadusel lahti riietuda, eemaldada metallesemed (ketid, sõrmused, juukseklambrid), prillid.
  • Ülesvõtte tegemiseks palutakse Teil võtta vajalik asend soovitud piirkonna pildistamiseks. Vajadusel võidakse paluda ülesvõtte tegemise hetkel mitte hingata (näit. kopsupilt), et vastav kehapiirkond ei liiguks ja pilt tuleks parema kvaliteediga.
  • Uuringu tulemused salvestatakse ja arhiveeritakse elektroonilisse röntgenuuringute andmebaasi, väljatrükitud röntgenpilte patsiendile ja raviarstile reeglina ei väljastata.

 

Vastunäidustused

Lähtudes kiirgusohust rasedale ja tema tulevase lapse tervisele peab naine alati informeerima raviarsti ja radioloogiatehnikut võimalikust rasedusest. Reeglina pole rasedate (ennekõike raseduse esimeses pooles) radiograafiline uurimine lubatud (va. eluohtlik olukord). Ioniseeriva kiirguse mõjutustele on enam tundlikud sugurakud ja kasvav organism (lapsed), mistõttu on oluline uuringu põhjendatus.

Uuringu tulemuste selgumine

Tulemused edastatakse Teie raviarstile elektroonilisel kujul või paberkandjal. Kui Te ei saa kokkulepitud ajal uuringule tulla, siis palume teavitada sellest radioloogiaosakonda tel. 447 3561

 

Koostatud/Ajakohastatud 06.02.2023